Կյանքից հեռացել է նկարիչ, քանդակագործ, ճարտարապետ Վան Խաչատուրը
93 տարեկանում այսօր կյանքից հեռացել է նկարիչ, քանդակագործ, ճարտարապետ, արվեստաբան Վան Խաչատուրը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից։
Վան Խաչատուրը (Վանիկ Հակոբի Խաչատրյան) ժամանակակից հայ մոնումենտալ գեղանկարչության հիմնադիրն է: Ծնվել է 1926 թվականին, Բաքվում: Սովորել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտում և Սանկտ Պետերբուրգի գեղարվեստի ակադեմիայում: 1984 թվականից Հայաստանի նկարիչների միության անդամ է: 1991 թվականին իր ստեղծագործական ժառանգությունը՝ ավելի քան երկու հազար աշխատանք (կտավներ, քանդակներ, ճարտարապետական նախագծեր, տարածական նկարչություն, գրաֆիկական գործեր), Վան Խաչատուրը նվիրաբերել է Հայաստանին։ Հեղինակն է Մատենադարանի խճանկարի և որմնանկարների:
Ստեղծագործական ողջ գործունեության ընթացքում Վան Խաչատուրն իր առջև դրել է բազմաթիվ գեղարվեստական խնդիրներ, այդ թվում՝ հայկական ժամանակակից գեղանկարչության և ճարտարապետության սինթեզի նորովի լուծման խնդիրը:
2011 թվականին Վան Խաչատուրն արժանացել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալի:
Վան Խաչատուրի պայծառ հիշատակը երկար կմնա արվեստասեր հասարակության, հարազատների և գործընկերների սրտերում:

Культура 16:22 27/09/2019 Армения
В возрасте 93 лет сегодня ушел из жизни художник, скульптор, архитектор, искусствовед Ван Хачатур. Об этом сообщают из министерства образования, науки, культуры и спорта.
Ван Хачатур (Ваник Акопович  Хачатурян) – основоположник современной армянской монументальной живописи. Родился в 1926 году, в Баку. Окончил Ереванский художественно-театральный институт в 1954 году, учился в академии живописи в Санкт-Петербурге. С 1984 года – член Союза художников Армении. В 1991 году свое творческое наследие  – свыше 2 тыс. работ (картины, скульптуры, архитектурные проекты, графические работы) – Ван Хачатур подарил Армении.
Работы (живопись)
1950 - Создатель первых авангардистских и абстракционистских работ в Армении. 1956-1959 - Три росписи в Матенадаране. 1956-1960 - Мозаика в здании Матенадарана. 1958 - Образы "Месропа Маштоца" и "Мовсеса Хоренаци".