Թագավոր, պալատականներ և մունետիկներ. Եվրոպական ժառանգության օրերի պաշտոնական բացումը
Ամբերդ ամրոց» պատմամշակութային արգելոցում տեղի ունեցավ Հայաստանում անցկացվող Եվրոպական ժառանգության օրերի պաշտոնական բացման միջոցառումը, որը կազմակերպվել էր ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից:
Միջոցառման պաշտոնական բացումն ազդարարեցին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը և Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ն.Գ. Անդրեա Վիկտորինը:
«Հայաստանը եվրոպական մշակութային ընտանիքի անդամներից է՝ Եվրոպական ժառանգության օրերի մասնակից 50 երկրներից մեկը: Ծրագրի այս տարվա խորագիրն է՝ «Արվեստ և ժամանց», ինչը հնարավորություն է տալիս մեր բազմաշերտ մշակույթը ներկայացնել իր ամբողջ շքեղությամբ: Սա հիանալի առիթ է բազմաբնույթ միջոցառումների միջոցով նորովի բացահայտելու, հաղորդակցվելու, արժևորելու և հանրահռչակելու մեր մշակութային ժառանգությունը»,- իր ելույթում նշեց ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Եվրոպական ժառանգության օրերը հիանալի առիթ են վեհիշելու նախնիներից մեզ թողնված մշակութային ժառանգությունը։ Մենք բոլորս պետք է արժևորենք և պահպանենք այս ժառանգությունն ապագա սերունդների համար»,- իր խոսքում նշեց Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ն.Գ. Անդրեա Վիկտորինը:
Թագավոր, պալատականներ և մունետիկներ, մեմեր ու ծաղրածուներ, շրջող թատերախմբեր. Ամբերդի տարածքը մի քանի ժամով վերածվել էր հայկական մշակութային ժառանգությունը ներկայացնող տոնական հարթակի, որտեղ հանդիպել էին հայկական մշակույթի անցյալն ու ներկան, արվեստն ու ժամանցը։ Հյուրերը, նրանց թվում նաև Արագածոտնի մարզի մի խումբ դպրոցականներ, հնարավորություն ունեցան տաղավարների միջոցով ծանոթանալու հայկական մշակույթի տարբեր ոլորտներին ու անձամբ մասնակցելու միջոցառման գաղափարախոսությունը ներկայացնող մեծ կտավի ստեղծման աշխատանքներին:
Ամբերդում էր նաև Տալինից ժամանած «Ֆլորա» էստոնական կամերային երգչախումբը, որը համպատրաստից գեղեցիկ երգ կատարեց Եվրոպական ժառանգության օրերի տոնակատարության ժամանակ։
Եվրոպական ժառանգության օրերն այս տարի անցկացվում են «Արվեստ և ժամանց» խորագրի ներքո: Սեպտեմբերի 28-ին և 29-ին հայկական ավելի քան 100 մշակութային կազմակերպությունների և զանգվածային հաճախումների համար փակ մի շարք պատմամշակութային հուշարձանների տարածքում կկազմակերպվեն բազմաթիվ ու բազմաժանր մշակու¬թային միջոցառումներ. համերգներ, տեսաֆիլմերի ցուցադրություններ, քայլարշավներ, գրական-երաժշտական ցերեկույթներ, կրթական, ինտերակտիվ ծրագրեր և այլն: Նախարարության կողմից կազմակերպված միջոցառումների ամբողջական ծրագիրը հասանելի է ՀՀ ԿԳՄՍՆ պաշտոնական կայքում:

Culture 18:23 28/09/2019 Armenia
Official opening ceremony of European Heritage Days was held in Armenia on Saturday at “Amberd fortress” historical and cultural museum-reservation. The event was organized by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia and the Delegation of the European Union to Armenia.
As the EU Delegation in Armenia reported in a press statement, the official opening was announced by Mr. Arayik Harutyunyan, Minister of Education, Science, Culture and Sport and H.E. Andrea Wiktorin, Ambassador, Head of the European Union Delegation to Armenia.
“Armenia is a member of the European cultural family, one of the 50 countries participating in the European Heritage Days. The theme of this year is ‘Arts and Entertainment” which gives the opportunity to present our diverse culture in its full beauty. It is a great opportunity to communicate, to discover our cultural heritage in a new way, to evaluate and spread it via various events”, stressed Mr. Arayik Harutyunyan, ESCS Minister.
“The European Heritage Days are a great opportunity for all of us to be reminded about the cultural heritage left by our ancestors. We all should value this heritage and conserve it for the future generations", noted Andrea Wiktorin, Ambassador, Head of the European Union Delegation to Armenia.
The king, courtiers and heralds, mimes and clowns etc.- for a few hours the territory of Amberd fortress transformed into a festive platform representing the past and the present of Armenian cultural heritage, arts and entertainment. The guests, among which were groups of schoolchildren from Aragatsotn marz, had the opportunity to familiarize themselves with different spheres of Armenian culture represented in pavilions and to have personal participation in the creation of a huge canvas showing the idea of the event.
Estonian chamber choir "Flora" from Tallinn was also at Amberd today and made a beautiful impromptu performance during the European Heritage Days celebration.
It is reminded that this year the theme of the European Heritage Days is “Arts and Entertainment” On September 28 and 29, various cultural events, concerts, video shows, marches, literature and music events, educational, interactive programmes, etc. will be organized in the territory of more than 100 cultural organizations of Armenia. The full programme of events organized by the Ministry is available on its official website