Իրավունք 10:25 02/10/2019 Հայաստան
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ուսումնասիրել է Բաց հասարակության հիմնարդրամներ-Հայաստան գրասենյակի մոտ քաղաքացիական ակցիաների իրականացումը, այդ առնչությամբ գրասենյակի և մի շարք հասարակական կազմակերպությունների հայտարարությունները: Ուսումնասիրվել են նաև այդ ակցիաներին հանրային արձագանքները: Այս մասին հայտնում են ՄԻՊ-ից։
Հաշվի առնելով օրենքով իրեն վերապահված իրավասության շրջանակը՝ Պաշտպանը, մասնավորապես, արձանագրում է.
«Երկրում տեղի ունեցող ցանկացած գործընթաց պետք է անվերապահ հիմնված լինի իրավունքի գերակայության վրա: Յուրաքանչյուր նախաձեռնության հիմքում պետք է լինի մարդու իրավունքը և հարգանքը այդ իրավունքի նկատմամբ:
Պետության ժողովրդավարական զարգացման հիմնարար ցուցիչներից է խոսքի ազատությունը. այս բարձր արժեքի երաշխավորումն այլընտրանք չունի: Սրա հետ է ուղղակիորեն կապվում այլակարծության խթանումը: Խոսքի ազատության շնորհիվ է, որ մարդը կարողանում է ձևավորել իր վերաբերմունքը հասարակությունում տեղի ունեցող գործընթացների նկատմամբ և հրապարակային արտահայտել այն:
Մարդու արժանապատվությունն անխախտելի է, այն մեզանից յուրաքանչյուրի իրավունքների և ազատությունների անփոխարինելի հիմքն է: Պետք է հարգել այլոց իրավունքներն ու ազատությունները և բացառել դրանց ոչ իրավաչափ որևէ միջամտություն: Սա է համերաշխության գրավականը հասարակությունում ու փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտ ապահովելու երաշխիքը:
Տևական ժամանակ է, ինչ անթույլատրելի ծավալների է հասել արժանապատվությունը վիրավորող խոսքն ու անհանդուրժողականությունը:
Այս երևույթն անընդունելի է հասարակությունում համերաշխության և մարդու իրավունքների համակարգի տեսանկյունից: Մտահոգիչ է այն, որ թիրախավորվում է մասնավոր կյանքը, արվում են մասնավոր և ընտանեկան կյանքին ոչ իրավաչափ միջամտություններ: Դա տեղի է ունենում ինչպես սոցիալական ցանցերում, այնպես էլ դրանցից դուրս: Ընդ որում, սոցիալական ցանցերում մեկնաբանություններն ու գրառումներն առավել ագրեսիվ են:
Այսպիսի վիճակն անթույլատրելի է սկզբունքորեն: Մարդու իրավունքների պաշտպանը մշտապես է հանդես եկել այդպիսի երևույթների վտանգավորության վերաբերյալ հայտարարություններով:
Որևէ իրավունք կամ ազատություն չպետք է հակադրվի այլոց իրավունքների կամ ազատությունների երաշխավորված իրականացմանը: Այս տեսանկյունից չի կարող ընդունելի լինել մարդու մասնավոր ու ընտանեկան կյանքը նսեմացնելով, արժանապատվությունը վիրավորելով դիրքորոշումներ հայտնելը: Դա վտանգավոր է հատկապես այն առումով, որ բացասական է ազդում հասարակությունում համերաշխության մթնոլորտի վրա և կարող է հանգեցնել  բռնության:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը մշտապես հորդորել է բացառել նման ցանկացած տեսակի երևույթ: Չի կարելի որոշակի հանգամանքներում դա համարել թույլատրելի, իսկ ինչ որ այլ հանգամանքներում՝ ոչ. դա անընդունելի է ցանկացած պարագայում:
Մարդու իրավունքը, արժանապատվության պաշտպանությունը չեն հանդուրժում տարբերակված մոտեցումներ: Պետք է բացառել որևէ երկակի ստանդարտ կամ այդպիսի ընկալման հնարավորություն:
Այս առումով, անընդունելի է արժանապատվությունը վիրավորող և ատելություն պարունակող խոսքի կամ այդպիսի շարժառիթով կատարվող արարքի ցանկացած դրսևորում, որ կարող է արձանագրվել որևէ քաղաքացիական ակցիայի ժամանակ՝ անկախ նրանից ում կողմից է դա կատարվում կամ ում է ուղղված»։
Մարդու իրավունքների պաշտպանն առանձին հարցումով նամակ է հասցեագրել ՀՀ Ոստիկանության պետի պաշտոնակատարին:

Право 15:14 02/10/2019 Армения
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении изучил проведение гражданских акций у офиса «Фондов Открытого общества – Армения», заявления офиса и ряда общественных организаций в этой связи. Были также изучены и общественные отклики на эти акции. Об этом сообщают из офиса Защитника прав человека Армении.
Учитывая круг отведенных ему законом полномочий, омбудсмен в частности констатирует:
«Любой происходящий в стране процесс безоговорочно должен быть основан на верховенстве права. В основе каждой инициативы должно быть право человека и уважение к этому праву.
Одним из основных показателей демократического развития государства является свобода слова. Гарантирование этой высокой стоимости не имеет альтернативы, с этим напрямую связано стимулирование инакомыслия. Именно благодаря свободе слова человек может сформировать свое отношение к происходящим в обществе процессам и публично выразить его.
Человеческое достоинство – нерушимо, оно является неотъемлемой основой прав и свобод каждого из нас. Нужно уважать права и свободы других и исключить какое-либо неправомерное вмешательство в них. Это залог солидарности в обществе и гарантия обеспечения атмосферы взаимного уважения.
Уже длительное время оскорбляющие достоинство высказывания и нетерпимость достигли недопустимых масштабов.
Эти явления неприемлемы с точки зрения системы солидарности и прав человека в обществе. Вызывает обеспокоенность то, что мишенью становится частная жизнь, предпринимаются неправомерные вмешательства в частную и семейную жизнь. Это происходит как в социальных сетях, так и за их пределами. Притом, комментарии и записи в социальных сетях намного агрессивнее.
Подобная ситуация недопустима в принципе. Защитник прав человека постоянно выступал с заявлениями по поводу опасности подобных явлений.
Какое - либо право или свобода не должны противопоставляться гарантированной реализации прав или свобод других лиц. С этой точки зрения неприемлемо высказывать позиции, унижая частную и семейную жизнь человека, оскорбляя его достоинство. Это опасно особенно в том смысле, что негативно влияет на атмосферу солидарности в обществе и может привести к насилию.
Омбудсмен всегда призывал исключать любые подобные явления. Нельзя при определенных обстоятельствах считать это допустимым, а при иных обстоятельствах – нет, это неприемлемо в любом случае.
Право человека, защита достоинства не допускают дифференцированных подходов. Необходимо исключение какого-либо двойного стандарта или возможности такого восприятия.
В этом плане неприемлемо любое проявление риторики ненависти или содержащего оскорбляющего человеческое достоинство слова или совершаемого по этим мотивам поступка, которое может регистрироваться во время гражданской акции – независимо от того, кем это делается и кому адресовано».