Տնտեսություն 13:28 02/10/2019 Աշխարհում
ՌԴ Դաշնության խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն հաղորդել է, որ Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիոեվը որոշում է կայացրել հանրապետությունը ԵԱՏՄ-ին միանալու հարցը մշակելու մասին:
«Մենք գիտենք, դա հնչեցվել է, որ Ուզբեկստանի նախագահը կայացրել է նման որոշում, հիմա հարցը մշակվում է», -ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Մատվիենկոն Ուզբեկստանի խորհրդարանի ղեկավարի հետ հանդիպմանը:
Մատվիենկոն հույս է հայտնել, որ համաձայնեցման գործընթացը չի ձգձգվի, որպեսզի ՌԴ-ն և Ուզբեկստանը հնարավորություն ունենան համագործակցել միության շրջանակներում: Նրա խոսքով, Ուզբեկստանի մուտքը ԵԱՏՄ նոր հնարավորություններ կտա երկկողմ գործակցության համար և կվերացնի այն խոչընդոտներն ու արգելքները, որ կան երկու երկրի հարաբերություններում:

Матвиенко: Прорабатывается вопрос о присоединении Узбекистана к ЕАЭС
Спикер Совета Федерации Валентина Матвиенко сообщила, что президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принял решение о проработке вопроса о присоединении республики к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС).
"Мы знаем, это озвучено, что президент Узбекистана принял решение, сейчас прорабатывается вопрос о присоединении Узбекистана к Евразийскому экономическому союзу", - сказала Матвиенко на встрече с главой Законодательной палаты Олий мажлиса (парламента) Узбекистана Нурдинжоном Исмоиловым.
Матвиенко выразила надежду, что процесс согласования не затянется, чтобы РФ и Узбекистан имели возможность сотрудничать в рамках союза. По ее словам, вступление Узбекистана в ЕАЭС даст новые возможности для двустороннего взаимодействия и устранит определенные барьеры и преграды, которые существуют в отношениях двух стран.