Այս տարի Հայաստանում տնտեսական աճը կարող է գերազանցել 7%-ը. Էկոնոմիկայի նախարար
Ակնկալվում է, որ 2019 թվականին Հայաստանում տնտեսական աճը կարող է գերազանցել 7%-ը։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը հայտարարել է բարձր տնտեսական աճի ձգտելու և դրա համար անհրաժեշտ պայմաններ ապահովելու քաղաքականություն։ «Միջին ժամկետում մենք կարծում ենք, որ Հայաստանը պետք է ձգտի ունենալ երկնիշ տնտեսական աճ: Կարճաժամկետ հեռանկարում անհրաժեշտ է ապահովել 7-8% ցուցանիշ»,- նշեց նախարարը։
Միաժամանակ Տիգրան Խաչատրյանն ասաց, որ որպես նախապայման՝ կայուն տնտեսական աճ ապահովելու համար անհրաժեշտ է ստեղծել բավարար ներդրումային մակարդակ։
Նախարարը նշեց, որ այսօր մեծ ներդրումներ են արվում վերականգնվող էներգետիկայի, շինարարության, վերամշակող արդյունաբերության, գինեգործության, ոսկեգործության ոլորտներում։

Economy 14:47 04/10/2019 Armenia
Economic growth in Armenia may exceed 7% this year, Minister of Economy Tigran Khachatryan told reporters on Friday.
According to him, the Armenian government has adopted a policy of striving for high economic growth and providing the necessary conditions for it. “In the medium term, we believe that Armenia should strive to achieve double-digit economic growth. In the short term, it is necessary to ensure 7-8% growth,” the minister said.
Meanwhile, Khachatryan stressed the need to have a sufficient level of investments as a precondition for ensuring sustainable economic growth.
The minister noted that today large investments are made in the fields of renewable energy, construction, processing industry, winemaking and jewelry.