Այս տարի Հայաստանում տնտեսական աճը կարող է գերազանցել 7%-ը. Էկոնոմիկայի նախարար
Ակնկալվում է, որ 2019 թվականին Հայաստանում տնտեսական աճը կարող է գերազանցել 7%-ը։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը հայտարարել է բարձր տնտեսական աճի ձգտելու և դրա համար անհրաժեշտ պայմաններ ապահովելու քաղաքականություն։ «Միջին ժամկետում մենք կարծում ենք, որ Հայաստանը պետք է ձգտի ունենալ երկնիշ տնտեսական աճ: Կարճաժամկետ հեռանկարում անհրաժեշտ է ապահովել 7-8% ցուցանիշ»,- նշեց նախարարը։
Միաժամանակ Տիգրան Խաչատրյանն ասաց, որ որպես նախապայման՝ կայուն տնտեսական աճ ապահովելու համար անհրաժեշտ է ստեղծել բավարար ներդրումային մակարդակ։
Նախարարը նշեց, որ այսօր մեծ ներդրումներ են արվում վերականգնվող էներգետիկայի, շինարարության, վերամշակող արդյունաբերության, գինեգործության, ոսկեգործության ոլորտներում։

Экономика 15:06 04/10/2019 Армения
Министр экономики: Ожидается, что в 2019 году экономический рост в Армении может превысить уровень в 7%
Ожидается, что в 2019 году экономический рост в Армении может превысить уровень в 7%. Об этом в беседе с журналистами заявил министр экономики РА Тигран Хачатрян.
По его словам, правительство РА объявило политику по стремлению к высоким показателям экономического роста и обеспечению необходимых условий для этого. «В средней перспективе мы считаем, что Армения должна стремиться к двузначному экономическому росту. В долгосрочной перспективе необходимо обеспечить показатель в 7-8%», – пояснил министр.
В то же время Тигран Хачатрян отметил, что в качестве предусловия для обеспечения стабильного экономического роста следует создать достаточный инвестиционный уровень.
Министр отметил, что сегодня совершаются крупные инвестиции в сферах возобновляемой энергетики, перерабатывающей промышленности, виноделии, ювелирной отрасли.