Մշակույթ 09:00 07/10/2019 Հայաստան
Գրող, գրականագետ Հովիկ Չարխչյանը ներկայացրել է իր նոր՝ «Անժամանակ» պատմվածքների ժողովածուն: Panorama.am-ին  Հ.Չարխչյանը պատմեց, որ «Անժամանակ» գիրքն իրենից ներկայացնում է 55 պատմությունների մի ամբողջական ժողովածու:
«Դրանք հանրությանը քիչ հայտնի կամ անհայտ դեպքերի ու իրադարձությունների շարադրանք են, որոնք հնարավորություն են տալիս նոր հայացքով դիտել ու գնահատել մեր պատմության այս կամ այն դրվագը»,- նշեց գրողը:
Գիրքը մի քանի տարիների աշխատանքի, որոնումների, պրպտումների արդյունք է: Հեղինակի խոսքով, ընթերցողն այնտեղ կգտնի վավերագրեր, որոնք հրապարակվում են առաջին անգամ, կկարդա մեր մեծերի կյանքին վերաբերող այնպիսի փաստեր, որոնք առ այսօր չեն լուսաբանվել:
«Իսկ ընդհանուր առմամբ սա գիրք է մարդու ժամանակի և ժամանակի մարդու մասին: Մարդն ինքն է կերտում իր ժամանակը և այդ ժամանակի մեջ իր հետքը թողնելով դառնում է իր ապրած տարիների որակական նկարագրի և իմաստավորման երաշխավորը: Այդ պատճառով էլ գիրքը վերնագրված է «Անժամանակ», այսինքն բոլոր ժամանակների համար` առանց չափման միավորների, առանց կոնկրետացման, քանի որ կան արժեքներ, որոնք ընդհանուր են բոլորի համար` անկախ այն բանից, թե երբ, որ սերնդի կողմից կամ որ դարերում ենք դրանք դրսևորվում»,- ասաց Հովիկ Չարխչյանը:

Культура 11:30 07/10/2019 Армения
Писатель и литературовед Овик Чархчян представил свой новый сборник рассказов – «Вне времени». В беседе с корреспондентом Panorama.am Овик Чархчян рассказал, что книга «Вне времени» представляет собой полноценный сборник из 55 историй.
«Это изложение мало известных или неизвестных обществу случаев и событий, которые дают возможность по-новому взглянуть и оценить тот или иной эпизод нашей истории», – отметил писатель.
Книга – результат нескольких лет работы и поисков. По словам автора, читатель найдет в книге документы, которые публикуются впервые, прочитает такие касающиеся жизни наших великих  факты, которые до сих не освещались.
«В целом же это книга о времени человека и человеке времени. Человек сам создает свое время и, оставляя свой след в этом времени, становится гарантом осмысления и качественной характеристики прожитых им лет. По этой причине книга и озаглавлена как "вне времени", то есть для всех времен – без единиц измерения, конкретизации, поскольку есть ценности, которые являются общими для всех  – независимо от того, в каком веке и со стороны какого поколения они проявляются», – сказал Овик Чархчян.