Իրավունք 13:12 08/10/2019 Հայաստան
Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում՝ քննություն է տարվում՝ պարզելու «Հայելի» ակումբի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի հանգամանքները: Այս մասին հայտնում են քննչական կոմիտեից։
Աղբյուրը հիշեցնում է,հոկտեմբերի 5-ին համացանցում տեսանյութ է տեղադրվել, որտեղ մի խումբ անձինք ձվերով հարվածել են «Հայելի» ակումբի պատին, փակցրել պաստառներ և հայտնել, որ չեն թույլատրելու լրատվական կայքի աշխատանքը՝ կապված «hayeli.am» լրատվական կայքում հրապարակված «Ալիևի ուշացած, բայց ուժգին պատասխանը Փաշինյանին՝ Պուտինի մոտից» վերտառությամբ հոդվածի հետ:
Դեպքի առթիվ Ոստիկանության կենտրոնական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին և ընդունվել վարույթ:
Վերը նշված 4 երիտասարդները քրեական գործով ներգրավվել են որպես կասկածյալ, նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքների լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

Право 14:54 08/10/2019 Армения
В Следственном отделе по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по городу Еревану проводится расследование для  установления обстоятельств инцидента с воспрепятствованием законной профессиональной деятельности клуба Hayeli (“Зеркало”). Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Как напоминается, 5 октября в Сети появилось видео инцидента с участием группы в составе молодых людей, которые забросали стену пресс-клуба яйцами, заклеили плакатами и заявили, что не допустят деятельности информационного сайта из-за публикации на портале «hayeli.am» статьи, озаглавленной как «Запоздалый, но мощный ответ Алиева Пашиняну».
По факту инцидента в центральном отделе Полиции Армении было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 164 УК РА, производство предварительного следствия по которому было поручено следственному отделу.
Четверо вышеупомянутых молодых людей привлечены по уголовному делу в качестве подозреваемых. В отношении них избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Как отмечается, предпринимаются необходимые следственные и иные  процессуальные действия для обеспечения полного, объективного и разностороннего расследования обстоятельств случившегося.