Տնտեսություն 13:45 11/10/2019 Հայաստան
Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, 2019  թվականի հունվար-օգոստոսին հանրապետությունում ծխախոտի արտադրությունը, 2018 թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, աճել է 11.1%-ով:Մասնավորապես, 8 ամիսներին հանրապետությունում արտադրվել է 19 մլն 793.8 հազար հատ սիգարետ, իսկ 2018 թ-ի նույն ժամանակահատվածում՝ 17 մլն 818 հազար հատ։
Արձանագրված աճի արդյունքում Հայաստանում ծխախոտի արտադրության մասնաբաժինը մշակող արդյունաբերությունում կազմել է 14.2%:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում 16 և բարձր տարիքային խմբերում ծխախոտի օգտագործման տարածվածությունը տղամարդկանց  շրջանում կազմում է 50%-ից ավելի, կանանց շրջանում՝ 3-4%:  Վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ Հայաստանում 16 տարեկանից բարձր տղամարդկանց կեսից ավելին ծխող է, ինչը բարձր ցուցանիշ է։

Economy 13:56 11/10/2019 Armenia
Armenia saw an increase in tobacco production in the first eight months of 2019, the latest official statistics show.
The country produced a total of 19 million 793.8 thousand units of cigarettes from January to August, an increase of 11.1% from the same months of 2018, when the output stood at 17 million 818 thousand units, the Statistical Committee of Armenia revealed.
As a result of the growth, the cigarette production share in Armenia’s process industry made up 14.2% in the reporting period.
According to statistics, more than 50% of Armenian men and almost 4% of women above 16 years of age are smokers.