Տնտեսություն 16:29 16/10/2019 Հայաստան
«WCIT 2019» ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել։ Այս մասին այսօր  լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանն՝ ամփոփելով համաժողովի արդյունքները։
Նրա խոսքով՝ մինչ օրս շարունակում են շնորհակալական նամակներ ստանալ համաժողովի բանախոսներից, հյուրերից։
«Կարևոր հարցը, որ տալիս էինք մեր հյուրերին այն էր, թե գալով Հայաստան՝ ինչ էին սպասում, հիմնականում պատասխանում էին՝ իրականում չէին սպասում, որ Հայաստանում հնարավոր է նման բարձր մակարդակի միջոցառում անցկացնել։ Այսինքն՝ բոլորի մոտ սպասելիքները գրեթե գերազանցել էր»,- նշեց Ալեքսանդր Եսայանը։
Ըստ նրա՝ մի շարք միջազգային ընկերությունների ներկայացուցիչներ, որոնք Հայաստանում  գրասենյակներ ունեն, որոշել են հաջորդ տարի Հայաստանում գործունեությունն ընդլայնել։
«Այս ամենի արդյունքը հետագայում կտեսնենք։ Բոլոր բանախոսների հետ կապի մեջ ենք, որոշներն արդեն ցանկություն են հայտնել, որ ուզում են ներդրումներ անել Հայաստանում՝ թե ընկերություններում, թե վենչուրային ֆոնդերում»,- ընդգծեց նա՝ միաժամանակ հավելելով, որ կոնկրետ թվեր դեռ չեն նշվում։
Ալեքսանդր Եսայանը չբարձրաձայնեց, թե որ ընկերություններն են ցանկանում ներդրումներ անել։
«Դեռ անուններ չենք նշի, բայց հետագայում կհրապարակենք։ Միայն ասեմ, որ դրանք չորսից ավելի ընկերություններ են»,- ընդգծեց նա։
Կարևոր ձեռքբերումներից ԱՏՁՄ նախագահն առանձնացրեց նաև այն, որ ԱՄՆ-ի Սան Խոսեի պետական համալսարանը ցանկություն է հայտնել համագործակցել Հայաստանի համալսարանների հետ։
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե համաժողովի անցկացման համար որքան գումար է ծախսվել, Ալեքսանդր Եսայանն ասաց, որ նախնական ծախսվել է 5 միլիոն ԱՄՆ դոլարից ավելի, համերգի կազմակերպման համար ՀՀ պետական բյուջեից տրամադրվել է 450 միլիոն դրամ, մյուս գումարները ներգրավվել են ԱՏՁՄ-ի միջոցներով և հովանավորներից։

Экономика 17:17 16/10/2019 Армения
23-й Всемирный Конгресс по Информационным Технологиям («WCIT-2019») вызвал огромный интерес. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил председатель Союза компаний передовых технологий (UATE) Александр Есаян, подводя итоги Конгресса.
По его словам, по сей день они продолжают получать благодарственные письма от спикеров и гостей Конгресса.
«Главный вопрос, который мы задаем нашим гостям заключается в следующем: какие ожидания у них имелись по прилете в Армению, на что они в основном отвечали, что не ожидали, что в Армении возможно провести мероприятие на столь высоком уровне. Иными словами, превысили все ожидания», – отметил Александр Есаян.
По его словам, представители ряда международных компаний, которые имеют офисы в Армении, решили в следующем году расширить деятельность в РА.
«Результат всего этого мы увидим позже. Находимся в контакте со всеми спикерами, некоторые уже выразили желание сделать инвестиции в Армении, как в компаниях, так и венчурных фондах», – подчеркнул он, в то же время, отметив, что пока конкретные цифры не указываются.
А. Есаян, однако, не назвал компании, которые желают сделать инвестиции.
«Пока имен отмечать не буду, но в дальнейшем обнародуем. Скажу лишь, что свыше 4 компаний», – отметил он.
В качестве одного из важных достижений А. Есаян назвал также то, что Государственный университет Сан-Хосе в США выразил желание сотрудничать с вузами Армении.
А. Есаян обратился также к теме затрат на проведение Конгресса, отметив, что по предварительным данным было потрачено свыше 5 миллионов долларов, для организации концерта из государственного бюджета РА было выделено 450 млн драмов, остальная часть суммы была привлечена средствами UATE и спонсоров.