Հասարակություն 17:37 16/10/2019 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ 10 մլն ծառ տնկելու մասին հայտարարությանն անմիջապես պետք է հաջորդեն նախապատրաստական, հողի պատրաստման ու մոբիլիզացման աշխատանքները, հակառակ դեպքում այն կմնա որպես բարի ցանկություն։
Panorama.am-ի հետ զրույցում «Զանգեզուր» կենսոլորտային համալիրի նախկին գլխավոր անտառագետ, Մեղրու անտառտնտեսության նախկին տնօրեն, անտառագետ-դենդրոլոգ Գևորգ Մարգարյանը նշում է, նման ծավալի աշխատանքների իրականացման համար անհրաժեշտ են լուրջ մասնագետներ, ֆինանսական ռեսուրսներ։
«10 մլն ծառ տնկելն այդքան հեշտ գործ չէ։ Դրա համար հազար ու մի բան է պետք, էլ չեմ ասում տնտեսական ու ֆինանսական միջոցները, գործիքները։ Ամեն բան պետք է հաշվի առնել՝ հա՞րթ տեղերում են տնկելու, թե՞ք լանջերին, տեխնիկայո՞վ, թե՞ ձեռքով։ Դժվար բան է, բայց եթե նախկին անտառաբույծները վերականգնվեն իրենց աշխատանքին, եթե հողի պատրաստումը ճիշտ կատարեն, ագրոտեխնիկան ճիշտ կատարեն, գուցե հաջողեն»,-ասում է դենդրոլոգը։
Անտառածածկ տարածքներն ընդարձակելը  լավ գաղափար է, սակայն, մասնագետը կասկածում է, որ համապատասխան պետական մարմիններն ի վիճակի են այն կյանքի կոչել։
«Խելքս բան չի կտրում։ Մասնագետներ չկան, իրենց գործին սրտացավ մարդիկ չեն։  Հանրապետությունում հինգ-վեց դենդրոլոգ է մնացել, ոչ ոք չի ուզում սովորել այդ մասնագիտությամբ, դենդրոլոգներին տեղ չեն տալիս, քացով խփում են, ջարդում, գցում դեն»,-նեղսրտում է Մարգարյանը։
Մասնագետների խնդրից առավել մտահոգիչ է տնկանյութի հարցը։
«Ինձ թվում է՝ այսօր Հայաստանում 10 մլն տնկանյութ չկա, միգուցե նման թիվ կարողանան ստանալ, եթե ներառեն գյուղացիական տնտեսությունների աճեցրած խնձորի, տանձի տնկիները,  խաղողի արմատակալները»,-ասում է նա՝ չբացառելով տնկիների ներկրման հնարավորությունը։
Տարիներ շարունակ իրականացվող ծառատունկերի արդյունքները շոշափելի չեն, դրանց շնորհիվ անտառածածկ տարածքները չավելացան։ Մասնագետը հիշեցնում է՝ ծառը տնկելուց հետո խնամք է ուզում։
«Կներեք, նման համեմատություն եմ անում։ Յուրաքանչյուր կին կարող է երեխա ունենալ, բայց այդ երեխային պետք է խնամել, կերակրել, փաղաքշել, որ մեծանա, մարդ դառնա։ Հենց վաղվանից պետք է սկսել հողի պատրաստումը։ Թող տնկի չլինի, մի փոսի մեջ 5-6 կաղին լինի, դա որ ծլեց, արմատը խորացավ, նրա դեմը խաղ չկա։ Բայց խնամք է պետք»,-նշում է նա։
Անտառագետն ափսոսանքով նշում է, որ տարիներ շարունակ տարբեր ծրագրերի շրջանակում տնկված  ծառերն այդ խնամքի բացակայության պայամաններում երկար կյանք չեն ունեցել։
«Ճամփի կողքերը տնկել են, երեք ամիս հետո չորացել է։ Կամ Մեղրիում՝ Շվանիձորի սարում 20 հա վայրի տանձ, խնձոր տնկեցին, երկու տարվա խնամքի գումարը տվեցին, երրորդ տարում չտվեցին։ Նորատունկ անտառի շնչելու համար 4-5 տարի պետք է ֆինանսական միջոցներ ներդրվեն, պատասխանատու լինեն կպչողականության համար, ագրոտեխնիկան ճիշտ պետք է իրականացվի։ Եթե լավ մասնագետներ լինեն գործի գլխին, հնարավոր է դրական արդյունք, թե չէ տականքներին բերել են դրել ազգային պարկի, կենսոլորտային համալիրի տնօրեն, անտառտնտեսության ղեկավարներ։ Ո՞ւմ  էպետք Ագրարային համալսարանի անտառագիտության ֆալուկտետը, որ ոչ մի անտառագետի աշխատանք չեն տվել, ոչ մի մասնագետ բնապահպանության համակարգում չի աշխատում»,-զայրանում է դենդրոլոգը։
Հարցին, եթե իրեն այդ աշխատանքներում ներգրավվելու առաջարկ լինի, կհամաձայնի՞, Գ. Մարգարյանը պատասխանում է՝ ինքը պահանջկոտ է, իր պես մասնագետւ հետ աշխատելը շատերին ձեռ չի տալիս։
«Ես պահանջող եմ, ստեղծող եմ, անող եմ, իմ քունը չի տանում, երբ մի բան այնպես չէ։  Ես փողը վերցնե՞մ, ծառը դնեմ հողի մեջ, փչանա, վաղը մյուս օրն էլ գնամ դատարա՞ն։ Որպես խորհրդատու մասնագետ կօգնեմ»,-ասում է նա։
Ինչ վերաբերում է ոռոգման համակարգին, ապա մասնագետը նշում է՝ մասնագիտական ճիշտ աշխատանքների դեպքում անջրդի հողում էլ կարելի է անտառ ստեղծել, իր փորձն  է վկայակոչում.
«Ես 70 հա անտառ եմ փոխադրել անտառի շարքն անջրդի պայմաններում, եկեք, Մեղրիում ցույց տամ։ Ժողովուրդը գիտի, առանց ոռոգման համակարգի։ Ձև կա, չափ կա, կանոն կա։ Հո այդպե՞ս չէ»։

Общество 15:45 17/10/2019 Армения
За заявлением премьер-министра Армении Никола Пашиняна о посадке 10 млн деревьев непосредственно должны были последовать подготовительные работы, подготовка почвы и мобилизационные работы, в противном случае – оно останется просто добрым пожеланием.
В беседе с корреспондентом Panorama.am бывший главный лесовод Биосферного комплекса ГНКО «Зангезур», бывший директор лесного хозяйства в Мегри, лесовод-дендролог Геворг Маргарян отметил, для осуществления работ в таком объеме необходимы серьезные специалисты, финансовые ресурсы.
«Посадка 10 миллионов деревьев не столь простое дело. Для этого необходимо много всего, уже не говорю об экономических и финансовых средствах, инструментах. Необходимо учесть каждую деталь: посадка деревьев будет осуществлена на ровных местах, или на склонах, посредством техники или вручную? Трудно, но, если бывшие лесоводы восстановятся на своих рабочих местах, если подготовка земли будет осуществлена грамотно, верно использовать агротехнику, возможно, они добьются успеха», – отметил дендролог.
Увеличение лесных площадей – отличная идея, однако, специалист сомневается, что соответствующие государственные органы в состоянии претворить идею в жизнь.
«Я не считаю, что это увенчается успехом. Нет специалистов, они не относятся сердобольно к делу. В республике осталось всего 5-6 дендрологов, никто не хочет учиться по данной специальности, дендрологов не ценят», – отметил Маргарян.
Помимо проблем со специалистами, большую обеспокоенность вызывает вопрос о саженцах (посадочных материалах).
«Мне кажется, сегодня в Армении нет 10 млн саженцев, возможно, они смогут получить такую цифру, если включить сюда выращенные хозяйствующими субъектами саженцы яблонь, груш, виноградные чубуки», – отметил он, не исключив возможность импорта саженцев.
Осуществляемые годами результаты посадки деревьев не ощутимы, благодаря им лесные площади не увеличились. Эксперт напомнил, после посадки деревья нуждаются в уходе.
«Прошу прощения за следующее сравнение. Каждая женщина может родить ребенка, но за этим ребенком нужен уход, питание, чтобы он вырос, стал взрослым человеком. С завтрашнего дня уже нужно начать подготовку почвы. Пусть не будет саженцев, а по 5-6 желудей в одной яме, как только он прорастет, корень углубится в землю, против этого не будет приема. Но за этим нужен уход», – отметил он.
Лесовод с сожалением отмечает, что продолжительность жизни посаженных годами ранее в рамках различных программ деревьев в условиях отсутствия ухода за ними была недолгой.
«Посадили деревья близ дорог, спустя три месяца они засохли. Или в Мегри – на горе в Шванидзоре посадили 20 га дикой груши, яблонь, выплатили средства за 2-летний уход, за третий год не заплатили. Для процветания нового леса требуется около 4-5 лет финансирования, ответственность за то, чтобы саженцы срослись, агротехника должна грамотно использоваться. Если делом будут управлять хорошие специалисты, возможно, зафиксировать позитивный результат, а то . Кому нужен Лесохозяйственный факультет Аграрного университета, который не предоставил ни одному лесоводу работу, ни один специалист не работает в сфере охраны природы», – отметил дендролог.
На вопрос, если поступит предложение вовлечь его в данные работы, согласится ли он или нет, Г. Маргарян ответил, он  – требователен, и работа с таким профессионалом как он не выгодна многим.
«Я – требователен, созидателен, готов работать, не могу уснуть, когда что-то не получается. Мне взять деньги, посадить дерево, которое затем засохнет, чтобы потом меня вызвали в суд? Я бы помог в качестве специалиста-консультанта», – отметил он.
Что касается системы орошения, то специалист отметил, в случае осуществления профессиональной грамотной работы  и на неорошаемой почве можно создать лес, об этом свидетельствует его опыт.