ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 08:56 16/10/2019 Հայաստան
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասով քրեական գործը, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, «շրջում է» քննչականներում Քննչական կոմիտեից` ՀՔԾ ու հակառակ «երթուղով»: Իսկ, ահա, դատախազներն էլ, գործը չուսումնասիրած, հայտնվել են «գնացած-եկած» քրգործի երթուղու մեջտեղում: Սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտնեց պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանին պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու համար որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, բայց գործն ուղարկեց ՀՔԾ:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացրել էր, որ ՀՔԾ-ից էլ քրգործը հոկտեմբերի 4-ին ուղարկվել է դատախազություն՝ հսկողություն իրականացնող դատախազի պահանջով: Եվ ըստ դատախազության` գործը, քննչական և դատավարական գործողություններ կատարելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված, ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե, այսինքն` դարձյալ ելման կետ: «Ժողովուրդ» օրաթերթը պարզել է` այս շրջապտույտի հիմնական պատճառը այն է, որ ՀՔԾ-ն, դատախազությունից ստանալով սույն քրգործը, հայտնել է, թե թույլ ապացույցներով գործ է, ու ամենևին չեն պատրաստվում այն քննել»։

«Жоховурд»: В уголовном дело против Вигена Саркисяна – слабые доказательства
Газета «Жоховурд» со ссылкой на свои источники, что возбужденное против экс-министра обороны Армении Вигена Саркисяна уголовное дело «блуждает» по следственным органам – из Специальной следственной службы в Следственный комитет и обратному «маршруту». А прокуроры, не изучив дело, оказались на «перепутье» этого уголовного дела.
25 сентября Следственный комитет Армении сообщил о привлечении в качестве обвиняемого экс-министра обороны Вигена Саркисяна за превышение должностных полномочий, однако отправил дело в Специальную следственную службу. Издание сообщало о том, 4 октября дело было отправлено Специальной следственной службой в прокуратуру, по требованию осуществляющего надзор прокурора. И, согласно прокуратуре, из-за необходимости для проведения следственных и процессуальных действий дело опять было оправлено в Следственный комитет, то есть «в первоначальный пункт отправки».
Как выяснила газета «Жоховурд», основная причина такой неразберихи кроется в том, что Специальная следственная служба, получив это дело из прокуратуры, сообщила, что у дела слишком слабая доказательная база и они не собираются заниматься его расследованием.