Իրավունք 10:31 16/10/2019 Հայաստան
Պետական վերահսկողական ծառայության՝ լիազորությունները կասեցված պետ Դավիթ Սանասարյանի կողմից երեխային վրաերթի ենթարկելու մասին ծնողը հաղորդում է ներկայացրել ոստիկանության Արաբկիրի բաժնի հետաքննիչին։ Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց քաղաքացու  փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը։
«Մայրը հաղորդում է ներկայացրել սեպտեմբերի 12-ին Դավիթ Սանասարյանի կողմից երեխային վրաերթի ենթարկելու մասին»,-ասաց փաստաբանը։
Հարցին, թե ինչու է վթարից ավելի քան մեկ ամիս անց ներկայացնում հաղորդումը, Աթանեսյանը նշեց՝ տարածված պրակտիկա է։
«Մարդիկ մտածում են, կանցնի, կգնա, կկարգավորվի, հետո փոշմանում են, դիմում են օրենքին։ Սովորական բան է, արտառոց բան չկա»,-նշեց նա։
Փաստաբանի խոսքով, վրաերթի ենթարկված երեխան դպրոց գնալ չի կարողանում, տանն է, պարբերաբար տանում են բժշկի։
Հիշեցնենք, որ ի պատասխան երեխայի մոր հայտարարություններին, Դավիթ Սանասարյանը նրան մեղադրեց շորթման մեջ, այդ մասին հաղորդում ներկայացրեց դատախազությանը։
«Նման բան չի եղել։ 300 հազար դրամ երեխայի ծնողը չի պահանջել։ Հետաքննիչի կողմից նման հարց չի տրվել, բայց իմ տեղեկություններով սուտ է ու իրականությանը չի համապատասխանում»,-ասաց նա։

Право 11:38 16/10/2019 Армения
Женщина представила следователю Арабкирского отдела Управления Еревана Полиции Армении заявление о совершении наезда на своего ребенка Давидом Санасаряном, полномочия которого на посту главы Государственной контрольной службы РА временно приостановлены. Об этом Panorama.am сообщил адвокат матери ребенка Тигран Атанесян.
«Мать представила заявление 12 сентября – о совершении Давидом Санасаряном наезда на ребенка», – сказал Тигран Атанесян.
На вопрос, почему мать ребенка обращается в Полицию лишь спустя месяц после инцидента, Атанесян ответил: распространенная практика.
«Людям кажется, пройдет, все придет в норму. Потом они жалеют, обращаются к закону. Обычное дело», – отметил он.
По словам адвоката, ребенок, на которого был совершен наезд, не может ходить в школу, его время от времени отводят к врачу.
Напомним, в ответ на заявления матери ребенка Давид Санасарян обвинил ее в вымогательстве, заявил об этом в прокуратуру.
«Ничего подобного не было. Мать ребенка не требовала 300 тыс. драмов. Следователь такого вопроса не задавал, но, по моим сведениям, это ложь и не соответствует действительности», – сказал Атанесян.