Քաղաքական 12:48 18/10/2019
Ryanair ավիաընկերության՝ հայաստանյան շուկա մուտքի ու էժան տոմսերի մասին հայտարարությունները մեծ աժեոտաժ են առաջացրել։ Չնայած  իռլանդական բյուջետային ավիաընկերությունը  չվերթներ իրականացնելու է հունվարի կեսից, երևանցիներն արդեն իտալական քաղաքի կենտրոնում ժամադրվում են սրճելու համար։
Ոգևորությունը դեռ չմարած տեղեկություններ տարածվեցին, որ ավիաընկերությանը ֆինանսական միջոցներ են տրամադրվելու պետական բյուջեից։
«Բոլոր այն ուղղությունների համար, որոնցով վերջին մեկ տարվա ընթացքում Երևանից կամ Գյումրիից թռիչքներ չեն իրականացվել, կառավարությունը պարտավորվել է վերացնել «օդի տուրքը», իսկ Գյումրիի պարագայում գործելու են նաև լրացուցիչ ֆինանսական խթաններ»,-գրել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ չհստակեցնելով, թե ինչ խթանների մասին է խոսքը։
Panorama.am-ի հետ զրույցում վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանի խոսքով, բյուջեից որևէ ծախս չի արվելու։
«Այո, այո, բյուջեից որևէ ծախս չի լինելու։  «Արմենիա Միջազգային օդանավակայններ» ընկերության հետ մենք մի ֆորմուլա ենք մշակել, որով օժանդակում ենք տուրիզմի զարգացմանն ու այդ ավիաընկերության կողմից թռիչքների ավելացմանը»,-ասաց Կարապետյանը՝ չհստակեցնելով, թե ինչ բանաձևի մասին է խոսքը։
Կարապետյանը հերքեց նաև բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի այն հայտարարությունը, թե յուրաքանչյուր ուղևորի համար 76 դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ կառավարությունը պարտավորվել է վճարել ավիաընկերությանը։
«Ես չկարևորեցի նրա գրառումը, քանի որ ճիշտ ինֆորմացիա չի պարունակում։ Նրա պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը»,-ասաց Կարապետյանը։
«Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերության մամուլի խոսնակ Սաթենիկ Հովհաննիյանը Panorama.am-ին ասաց, օդանավակայանում գործում է հատուկ առաջարկ բոլոր ավիաընկերությունների համար, որոնք չվերթեր կիրականացնեն միանգամից տարբեր ուղղություններից և հետագայում կավելացնենեն չվերթերի ուղղությունները և հաճախականությունը:
«Տվյալ դեպքում Ryanair ավիաընկերությունը հայկական ավիացիոն շուկա մուտք է գործում միանգամից 4 ուղղություններից։ Նրա համար գործում է հատուկ սակագնային զեղչ»,-ասաց նա՝ չհստակեցնելով զեղչի չափը։

Общество 14:06 18/10/2019 Армения
Заявления о приходе крупнейшего европейского бюджетного авиаперевозчика – Ryanair на армянский рынок и дешёвых билетах вызвали большой ажиотаж. Несмотря на то, что ирландская бюджетная компания будет осуществлять полеты с середины января, ереванцы уже договариваются встретиться и выпить кофе в центре итальянского города.
Воодушевление ещё не закончилось, как распространились сведения, что авиакомпании будут предоставляться финансовые средства из государственного бюджета.
«На всех тех направлениях, которые не осуществляли рейсы из Еревана или Гюмри в течение последнего года, правительство обязалось устранить “налог на воздух”, а в случае с Гюмри будет действовать также дополнительное финансовое стимулирование», – сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян, не уточнив, о каком финансовом стимулировании идет речь.
Пресс-секретарь премьер-министра Армении Владимир Карапетян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что расходов из государственного бюджета не будет.
«Да-да, из бюджета никаких расходов сделано не будет. С ЗАО "Международные аэропорты Армения” мы уже разработали формулу, по которой поддерживаем развитие туризма и увеличение количества рейсов этой авиакомпанией», – отметил В. Карапетян, не уточнив, о какой формуле идет речь.
В. Карапетян опроверг также заявление российско-израильского блогера Александра Лапшина, что правительство РА обязалось выплачивать компании из бюджета по 76 долларов за каждого пассажира.
«Я не придал значения его записи, поскольку она не содержит правдивые сведения. Его утверждения не соответствуют действительности», – отметил он.
Пресс-секретарь компании «Международные аэропорты Армения» Сатеник Ованнисян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметила, что в авиакомпании действует специальное предложение для всех авиакомпаний, которые будут осуществлять рейсы сразу из нескольких направлений и в дальнейшем увеличат направления рейсов и их частоту.
«В данном случае авиакомпания Ryanair вступает на армянский авиационный рынок сразу из 4 направлений. Для компании действует специальная тарифная скидка», – отметила она, не уточнив размер скидки.