Քաղաքական 10:00 18/10/2019 Տարածաշրջան
Սիրիայի հյուսիս-արևելքում քուրդ զինյալների դեմ Թուրքիայի ռազմական գործողությունների մեկնարկի9-րդ օրն է։ Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ ռազմական գործողությունները նպատակ ունեն քրդերի կողմից ղեկավարվող ուժերը հեռացնել սահմանային տարածքից և ստեղծել «անվտանգ գոտի», որտեղ կարող են վերադարձնել միլիոնավոր սիրիացի փախստականներ:
Անկարան համաձայնել է ժամանակավոր հրադադարի
Ահա Անկարան նախօրեին համաձայնվել է 5 օրով դադարեցնել իր գործողությունները Սիրիայում, որպեսզի քրդերը հնարավորություն ունենան դուրս գալ Թուրքիա-Սիրիա սահմանից:
Թուրքիայում ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը և Անկարան պայմանավորվել են հրադադար հաստատել Սիրիայի հյուսիս-արևելքում։Այս հայտարարությունը եղավ երեկ Անկարայում Պենսի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի միջև 2 ժամ տևած բանակցություններից հետո:
Հրադադարը ժամանակ է տալիս քրդաբնակ ուժերին, որոնք Վաշինգտոնի հիմնական դաշնակիցն էին ԻԼԻՊ-ի դեմ պայքարում, այսպես կոչված «անվտանգ գոտուց» դուրս գալու համար, որն Անկարան ցանկանում է հաստատել Սիրիայի ներսում:
ՄԱԿ-ի ղեկավարը ողջունում է Սիրիայում իրավիճակի թուլացմանն ուղղված ջանքերը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ողջունել է Սիրիայի հյուսիս-արևելքում ռազմական գործողությունների թուլացման և խաղաղ բնակչության պաշտպանության ջանքերը:
Կարճ հայտարարության մեջ ՄԱԿ-ը ասում է, որ «գլխավոր քարտուղարը գիտակցում է, որ Սիրիայում առկա ճգնաժամի արդյունավետ լուծման համար դեռ երկար ճանապարհ կա»:
Քրդական ուժերը պատրաստ են պահպանել հրադադարը
YPG- ի գլխավորած Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի (SDF) հրամանատար Մազլում Աբդին քրդական լրատվամիջոցներին հայտնել է, որ իրենց ուժերը կհետևեն Անկարայի հրադադարի մասին համաձայնագրին:
Հրադադարի տարածվում է Սիրիա-Թուրքիա սահմանի Թել Աբյադ քաղաքից Ռաս ալ-Այն քաղաք, մոտ 100կմ։
«Մենք կանենք հնարավոր ամեն ինչ՝ հրադադարի համաձայնագրի հաջողության համար», - ասել է Աբդին՝ այն որակելով որպես «փորձարարական համաձայնագիր»:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նախագահությունը գոհ է հրադադարի քայլից
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նախագահը հայտարարել է, որ նախօրեի հրադադարը «հիանալի բան կլինի, եթե դա տեղի ունենա»:
Թրամփը գոհ է հրադադարի ռեժիմի հաստատումից
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը գնահատել է Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցների սպառնալիքի մասին իր «կոշտ սերը», որը ստիպեց Անկարային համաձայնել հնգօրյա զինադադարի հաստատմանը Սիրիայի հյուսիսում քրդերի հետ իր մարտերում:
Խոսելով Տեխասի Ֆորտ Ուորթ քաղաքում լրագրողների հետ, Թրամփն ասել է, որ քրդերը գոհ են այդ գործարքից:
Նա նաև գովեստի խոսքեր է հղել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին՝ ասելով. «Նա գժական առաջնորդ է: Նա ճիշտ արեց: Ես մեծ հարգանք ունեմ նախագահի նկատմամբ»:
Թուրքիան հաստատում է Սիրիայի գործողությունների դադարեցումը
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հաստատել է, որ Անկարան համաձայնել է ժամանակավորապես դադարեցնել իր հարձակումը Սիրիայի հյուսիս-արևելքում, որպեսզի քուրդ մարտիկներին հնարավորություն տա դուրս գալ տարածաշրջանից:
«ԱՄՆ-ն ընդունեց անվտանգության գոտու անհրաժեշտությունը` Թուրքիայի անվտանգության շահերը պաշտպանելու համար: Եվ մենք հասել ենք լիարժեք համաձայնության, որպեսզի թուրքական բանակը վերահսկի այս գոտին»,- ասել է Չավուշօղլուն։
Չավուշօղլուն նշել է, որ սա հրադադար չէ, հրադադարը կարող է լինել միայն երկու օրինական կողմերի միջև ու հավելել, որ քուրդ մարտիկները դուրս բերմամբ նրանք պետք է նաև վերադարձնեն իրենց ծանր զենքերն ու ոչնչացնել իրենց ամրությունները:
ԱՄՆ-ը կդադարեցնի պատժամիջոցները Թուրքիայի հրադադարի համաձայնագրից հետո
Մայք Պենսը հայտարարել է, որ Սիրիայի հյուսիսում հրադադարի հաստատման դեպքում Վաշինգտոնը այլևս պատժամիջոցներ չի կիրառի Թուրքիայի դեմ:
«Հրադարարի ռեժիմի իրականացման դեպքում ԱՄՆ-ը չի նախատեսի հետագա պատժամիջոցներ Թուրքիայի դեմ», - ասել է Պենսը Անկարայում բանակցություններից հետո:
Թրամփը նաև կվերացնի Թուրքիայի դեմ գործող տնտեսական պատժամիջոցները, երբ քուրդ զինյալները դուրս գան սահմանային տարածքից, և Անկարան վերջ կդնի ռազմական գործողություններին:

Politics 11:40 18/10/2019 Region
Mike Pence, the vice president of the United States, said Washington and Ankara have agreed to a ceasefire in Turkey's assault northeast Syria.
The announcement on Thursday came after talks between Pence and Turkish President Recep Tayyip Erdogan in the Turkish capital, Al Jazeera reported.
The ceasefire grants the Kurdish-led forces that were Washington's main Syrian ally in the fight against the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL, or ISIS) five days to withdraw from the so-called "safe-zone" Ankara wants to establish inside Syria.
Here are the latest updates:
UN chief welcomes Syria de-escalation efforts
Antonio Guterres, the secretary-general of the United Nations, welcomed efforts to de-escalate hostilities in northeast Syria and protect civilians, according to a spokesman.
In a brief statement, the UN said "the secretary-general recognises that there is still a long way to go for an effective solution to the crisis in Syria".
Kurdish forces willing to abide by ceasefire
Mazloum Abdi, the commander of the YPG-led Syrian Democratic Forces (SDF), told Kurdish media his forces would abide by Ankara's ceasefire agreement.
The extent of the ceasefire stretched 100km along the Syria-Turkey border from the town of Tel Abyad to Ras al-Ain, he told Ronahi TV. "We have not discussed the fate of other areas," he said, referring to other parts of northeastern Syria where Turkey wants to create what it calls a "safe zone".
"We will do whatever we can for the success of the ceasefire agreement," Abdi said, describing it as a "tentative agreement."
UN Security Council presidency happy with ceasefire move
The president of the UN Security Council said that Thursday's ceasefire would be "a great thing if it happens."
South Africa's UN ambassador, Jerry Matjila, this month's president, told reporters that members were waiting for details. "If it does happen, I think it's a step in the good direction," he said.
Trump credits 'tough love' for ceasefire
Donald Trump, the US president, credited his threat of sanctions on Turkey as "tough love" that led Ankara to agree to a five-day cease-fire in its battle with Kurds in northern Syria.
Talking to reporters in Fort Worth, Texas, Trump said the Kurds were happy with the deal.
He also heaped praise on Turkish President Recep Tayyip Erdogan, saying: "He's a hell of a leader. He did the right thing. I have great respect for the president."
Turkey confirms suspension of Syria offensive
Mevlut Cavusoglu, Turkey's foreign minister, confirmed Ankara agreed to temporarily halt its offensive in northeast Syria to allow Kurdish fighters to withdraw from the region.
"The US side has accepted the necessity of a safe zone to protect Turkey's security interests. And we have reached a full agreement for the Turkish army to control this zone," he told a news conference in Ankara.
"This is not a ceasefire, a ceasefire can only be made only between two legitimate sides," he said, adding that withdrawing Kurdish fighters will have to return their heavy weapons and destroy their fortifications.
US to halt sanctions after Turkey ceasefire deal
Mike Pence said Washington will impose no further sanctions on Turkey once there is a ceasefire in northern Syria.
"With the implementation (of the ceasefire), the US will not impose further sanctions on Turkey," Pence said after talks in Ankara.
Trump will also withdraw existing economic sanctions on Turkey when Kurdish fighters withdraw from the border area and Ankara brings an end to military hostilities.