Քաղաքական 09:57 22/10/2019 Աշխարհում
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն չկարողացավ կառավարություն ձևավորել և մանդատը վերադարձրել է նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինին: Այս մասին գրում է BBC-ն։
Համացանցում Իսրայելի բնակիչներին ուղարկված տեսաուղերձում Նեթանյահուն բացատրել է, որ «նա արել է հնարավոր ամեն ինչ, լայն միասնական կառավարություն ձևավորելու համար», բայց նրա առաջարկները մերժվել են:
Նեթանյահուն դեռ երկու օր ուներ կառավարություն ձևավորելու համար, բայց նա որոշեց մանդատը հանձնել երկուշաբթի՝ իր 70-ամյակի օրը:
Իսրայելի նախագահի մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ կաբինետ կազմելու իրավունքն այժմ կփոխանցվի «Կահոլ-Լավան» դաշինքի առաջնորդ Բենի Գանցին:
Նեթանյահուն տեսաուղերձում նշել է, որ եթե Գանզը մտադիր է Միացյալ Արաբական ցուցակի աջակցությամբ ստեղծել փոքրամասնության կառավարություն, նա կգլխավորի ընդդիմությունը և կփորձի հասնել այդպիսի կառավարության վաղաժամ փոփոխության:
Նախագահը Գանցին 28 օր կտա՝ կառավարություն կազմելու համար։
Ռիվլինն ասել է, որ կփորձի խուսափել նոր ընտրություններից, որոնք այս տարի արդեն 2 անգամ անցկացվել են, սակայն ոչ մի կուսակցություն բացարձակ մեծամասնություն չի կազմել։
Սեպտեմբերին կայացած ընտրություններում Նեթանյահուն ստացել էր Քնեսեթի 32 տեղ, իսկ Գանցը՝ 33։ Կառավարություն կազմելու համար անհրաժեշտ է ունենալ 120 տեղ ունեցող խորհդարանի 61 տեղը։

Израиль: удастся ли Ганцу то, что не смог Нетаньяху?
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху объявил, что ему не удалось сформировать новое коалиционное правительство. Об этом сообщает BBC.
Нетаньяху находится на посту премьер-министра уже 10 лет, но после сентябрьских всеобщих выборов его партии «Ликуд» и поддерживающим его другим партиям не удалось заручиться 61 депутатским мандатом, необходимым для создания правительства.
За всю историю независимости Израиля ни одной партии не удалось получить большинство мест в кнессете, и все правительства были коалиционными, то есть партиям-победителям необходимо было заключать соглашения с другими партиями, получившими меньшее количество мест в парламенте.
Сейчас президент Израиля Реувен Ривлин объявил, что даст 28 дней основному сопернику Нетаньяху Бенни Ганцу на то, чтобы сформировать новое правительство.
На последних выборах партия Нетаньяху «Ликуд» заручилась 32 мандатами в кнессете. Партия Ганца «Кахоль-Лаван» получила 33 места. Обе партии могли бы войти в коалицию друг с другом - в таком случае им не нужна была бы поддержка других партий.
Нетаньяху предлагал именно такой вариант Ганцу - при условии, что премьер-министром останется именно он.
Ганц на это не согласился. Он говорит, что сам хочет возглавить коалицию, в которой для Нетаньяху найдется место.
Если Ганцу тоже не удастся сформировать коалицию, Израиль ожидают третьи за год всеобщие выборы, хотя президент Ривлин уже сказал, что предпочел бы, чтобы политические партии договорились между собой.