Իրավունք 13:11 22/10/2019 Հայաստան
Արսեն Բաբայանի ձերբակալման իրավաչափության դեմ փաստաբանի բողոքը դատարանում մուտքագրվել է երեկ՝ ժամը 21:04։ «Իրավական ուղի» ՀԿ հիմնադիր Ռուբեն Մելիքյանը գրում է. «Ըստ Սահմանադրության՝ բողոքը պետք է քննվի սեղմ ժամկետում։ Գործնականում այդ դրույթը կիրառվում է այնպես, որ դատական նիստը նշանակվում է բողոքը մուտքագրելուց առավելագույնը 12-18 ժամ հետո։ Անցել է մոտ 16 ժամ, իսկ դատական նիստ դեռ նշանակված չէ
Այս փաստը կարող է տպավորություն ստեղծել, որ Արսեն Բաբայանին զրկում են ևս մեկ Սահմանադրական իրավունքի հավասար երաշխիքներից։ Թերևս ժամանակն է օրենքով ամրագրել «Բռնենք, հետո կմտածենք՝ ինչ ենք անում» սկզբունքը։ Առնվազն՝ Հրայր Թովմասյանի մերձավորների մասով»։

Право 14:35 22/10/2019 Армения
Рубен Меликян: Пожалуй, пришло время законодательно закрепить принцип – «Задержим, потом подумаем, что делать»
Жалоба адвоката касательно правомерности задержания бывшего заместителя руководителя аппарата Национального Собрания Армении Арсена Бабаяна поступила в суд накануне, в 21:04.
Соучредитель общественной организации «Правовой путь» Рубен Меликян пишет: «В соответствии с Конституцией, жалоба должна быть рассмотрена в сжатые сроки. На практике же это положение применяется так, что судебное заседание назначается максимум через 12-18 часов после поступления жалобы. Прошло практически 16 часов, а судебного заседания пока не назначено».
«Этот факт может создать впечатление, что Арсена Бабаяна лишают еще одной из равных гарантий конституционного права. Пожалуй, пришло время законодательно закрепить принцип: "Задержим, потом подумаем, что делать". Как минимум, по части близких Грайра Товмасяна», – указал он.