Իրավունք 12:56 24/10/2019 Հայաստան
Դատարանը պետք է ֆիքսեր, որ Արսեն Բաբայանի նկատմամբ հիմնավոր կասկածը բացակայում է, չպետք է  բավարարեր ՀՔԾ-ի ներկայացրած կալանքի միջնորդությունը։ Այս մասին հայտարարեց Արսեն Բաբայանի փաստաբաններից Լուսինե Սահակյանը։
Նրա խոսքով, չնայած կալանավորման հիմք չկար, Բաբայանի պաշտպանական թիմը նաև որպես խափանման միջոց գրավն ընտրելու միջնորդություն էր ներկայացրել։
«Նկատի ունենալով, որ սա քաղաքական դատավարություն է, ու չեմ կարծում, որ նա այն դատավորն է, որ կարող էր անկախ գործել , նաև այլընտրանքային խափանման միջոցի միջնորդություն էինք ներկայացրել»,-ասաց Սահակյանը՝ ընդգծելով, որ այն չի բավարարվել։
Սահակյանն ասաց, նիստին մասնակցում էր նաև Արսեն Բաբայանը։
«Ակնհայտ ապօրինի են այն պրոցեսները, որոնք կատարվում են։ Մեզ համար հասկանալի է, որ հերթական անձը պետք է լինի անազատության մեջ, որպեսզի հերթական ճնշումը լիներ Հրայր Թովմասյանի վրա։ Դատարանը դա ապահովվեց»,-ասաց փաստաբանը՝ նշելով, որ դեռ չեն ծանոթացել որոշման հիմքերին։

Право 13:24 24/10/2019 Армения
Суд должен был зафиксировать отсутствие обоснованного подозрения в отношении бывшего заместителя руководителя аппарата НС Армении Арсена Бабаяна, не должен был удовлетворять  ходатайство Специальной следственной службы РА об избрании в его отношении меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом заявила адвокат Арсена Бабаяна Лусине Саакян.
По ее словам, несмотря на отсутствие оснований для ареста, адвокатская группа Бабаяна представила также ходатайство о применении залога.
«Учитывая, что это политическое судебное разбирательство, а также то, что председательствующий судья, на наш взгляд, не тот, кто мог действовать независимо, мы представили также ходатайство о применении альтернативной меры пресечения», – сказала Саакян, сообщив, что ходатайства не были удовлетворены.
Саакян сообщила, что на судебном заседании присутствовал и Арсен Бабаян.
«Происходящие процессы – явно незаконные. Для нас понятно, что очередного человека должны заключить под стражу, чтобы оказать в очередной раз давление на председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна. Суд это обеспечил», – сказала адвокат, отметив, что они пока не ознакомились с обоснованиями решения суда.