Հասարակություն 20:21 28/10/2019 Աշխարհում
Մեծահասակների ուղեկցությամբ Աֆղանստանից և Պակիստանից տասնմեկ երեխաներ հայտնաբերվել են երկուշաբթի օրը Սլովակիայի Դունայսկա Սրեդա քաղաքից ժամանած բեռնատար գնացքում, լրագրողներին հայտնել է Սլովակիայի ոստիկանության ներկայացուցիչ Դենիս Բարդովան:
«Տեղական ընկերության աշխատակիցներից մեկը նկատել է  գնացքի մերձակայքում վազող երեխաներին, որոնք փորձել են   քաղաք տանող ելքեր գտնել,  և հայտնել ոստիկանությանը: Մեր աշխատակիցներին հաջողվել է ձերբակալել 11 փոքր երեխաների, քանի որ հետո պարզվեց, նրանցից 9-ը Աֆղանստանից էին, ևս երկուսը ՝ Պակիստանից: Նրանց հետ մեծահասակներ չկային: Անմարդկային պայմաններում երեխաները սերբական Սուբոտիցա քաղաքից Հունգարիայով Սլովակիա ուղևորվում էին բեռնատար մեքենայով», - ասել է Բարդովան։
РИА Новости- ի փոխանցմամբ ՝ Բարդիովայի խոսքով ՝ ոստիկանությունը հետաքննություն է սկսել կատարվածի վերաբերյալ: Երեխաները հանձնվել են սոցիալական աշխատողներին, նրանք էլ   տեղափոխել  են անչափահասների մանկատուն:

Право 16:57 28/10/2019 В мире
Одиннадцать малолетних детей из Афганистана и Пакистана без сопровождения взрослых были обнаружены в понедельник в грузовом поезде, пришедшем из Сербии в словацкий город Дунайска-Стреда, сообщила журналистам представитель словацкой полиции Дениса Бардиова.
«Сотрудник местной фирмы обнаружил около прибывшего железнодорожного состава детей, разбегавшихся по путям и пытавшихся найти выход в город, и сообщил об этом полиции. Нашим сотрудникам удалось задержать 11 малолетних детей, как позже выяснилось, девять из них были из Афганистана и еще двое – из Пакистана. Взрослых вместе с ними не было. Дети в нечеловеческих условиях в грузовом вагоне проделали путь из сербского города Суботица через территорию Венгрии к нам в Словакию», – сказала Бардиова, выступление которой транслировали сетевые ТВ-каналы.
Как передает РИА Новости, по словам Бардиовой, полиция начала расследование инцидента. Дети переданы сотрудникам социальной службы, которые разместили их в детском доме для малолетних.