Հասարակություն 15:46 28/10/2019 Հայաստան
ԱԱԾ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդուարդ Մարտիրոսյանը հերքեց մամուլի հրապարակումները, թե ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի նկատմամբ գործեր են նախապատրաստվում:
Այսօր Ազգային ժողովում պատասխանելով լրագրողների հարցին՝ արդյոք ճիշտ են տեղեկությունները, թե Արթուր Վանեցյանի  հետ կապված քրգործեր են նախապատրաստվում, արդյոք նա կկալանավորվի, Էդուարդ Մարտիրոսյանը բոլոր հարցերին միայն մեկ բառով պատասխանեց. «Ո՛չ»:
Դիտարկմանը,  թե ԱԱԾ նախկին տնօրենը չի՞ ձերբակալվելու, նա պատասխանեց. «Պետք չէ ստահոդ լուրեր տարածել, ո՞վ է տարածում այդ լուրերը,  ի՞նչ ձերբակալելու մասին է խոսքը»։
Անդրադառնալով  ԱԱԾ-ում Պետական վերահսկողական ծառայությունում անցկացվող ստուգումներին՝ Էդուարդ  Մարտիրոսյանը նշեց, որ ՊՎԾ-ն իր հերթական ստուգումներն է իրականացնում, առաջիկայում դրա վերաբերյալ կլինի  տեղեկատվություն։
Դիտարկմանը՝  ստուգումները վերաբերում են Վանեցյանի ղեկավարման ժամանակահատվածին, վերջինս պատասխանեց. «Արթուր Վանեցյանի հետ դա կապված չէ, ուղղակի ՊՎԾ-ն իր գործառույթների շրջանակներում ուսումնասիրում է մեր ֆինանսական գործողությունները մոտ 2 տարվա կտրվածքով», - ասաց նա:
Լրագրողները նաև հարցրեցին՝  եթե իրեն առաջարկվի զբաղեցնել ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնը, կհամաձայնի՞, Էդուարդ Մարտիրոսյանն ասաց, որ ոչ մի քննարկում չի եղել. «Այս պահին ես ԱԱԾ տնօրենի պարտականությունների ժամանակավոր կատարողն եմ և պետք է անեմ այն ամենը, ինչ իմ վրա դրված է»։

Право 16:51 28/10/2019 Армения
Сегодня в Национальном Собрании Армении на вопросы журналистов, соответствуют ли действительности сведения о подготавливаемых в отношении Артура Ванецяна уголовных делах и будет ли он арестован, Эдуард Мартиросян ответил одним словом:  «Нет».
На замечание о том, что распространяются сведения о возможном задержании Артура Ванецяна, Эдуард Мартиросян заявил: «Не нужно распространять выдуманные новости. Кто распространяет эти новости? О каком задержании идет речь?»
Коснувшись проводимых Государственной контрольной службой проверок в СНБ, Эдуард Мартиросян отметил, что они не связаны с Артуром Ванецяном и это просто очередная проверка ГКС, о которой будет предоставлена информация.
«С Артуром Ванецяном это не связано. Просто ГКС в рамках своих функций изучает нашу финансовую деятельность – в разрезе 2 лет», – сказал он.
Журналисты также спросили Эдуарда Мартиросяна, согласится ли он занять должность директора СНБ, если ему поступит соответствующее предложение. Мартиросян указал, что такого обсуждения не проводилось. «На данный момент я временно исполняю обязанности директора СНБ и должен исполнить возложенные на меня обязанности», – сказал он.
Мартиросян при этом указал: если поступит подобное предложение, тогда и можно коснуться этого вопроса.