Հասարակություն 16:36 28/10/2019 Հայաստան
«Ոչ մի քաղաքական հետապնդման խնդիր չի եղել, խնդրում եմ այստեղ ենթատեքստ չփնտրեք»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում  ասաց ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնակատար Էդուարդ Մարտիրոսյանն՝ անդրադառնալով ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի ընտանիքի անդամներին ԱԱԾ հրավիրելուն:
Նրա խոսքով՝ ուղղակի նյութերի նախապատրաստման ամբողջականությունն ապահովելու համար նաև խնդիր էր առաջացել լսել Հրայր Թովմասյանի մոտ ազգականներին՝ երկու դուստրերին և հորը:
«Ճիշտն ասած՝ առանձին անձինք ասում էին, որ երեխաները 16, 18, 20 տարեկան են։ Երեխաները 23 և 25 տարեկան են։ Խնդիրը կապված է եղել գույքի հետ՝ իրենց գույք է փոխանցվել, և մենք պարտավոր էինք պարզաբանում իրականացնել այդ հարցով՝ ամբողջականությունն ապահովելու համար»,- ասաց Էդուարդ Մարտիրոսյանը։
Նա նշեց, որ խոսքն ապօրինի հարստացման մասին չէ։
Ճշտող հարցին, թե ի՞նչ գործի շրջանակում էին հրավիրվել Հրայր Թովմասյանի հարազատները, ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնակատարն ասաց, որ դա հրապարակել են, մամուլում բավականին մանրամասն ներկայացրել են, նույնիսկ նախաքննության շրջանում չպետք է այդքան ներկայացնեին, բայց այդպես են արել, որ սպառիչ լինի պատասխանը:
Հարցին՝  արդյոք Հրայր Թովմասյանը ներգրավվելո՞ւ է այդ գործում, Մարտիրոսյանը պատասխանեց. «Մենք հրավիրել ենք իրեն, զանգել ենք: Ավելի շուտ ուզում էինք տեղեկացնել, որ մենք հրավիրելու ենք, ոչ հարցաքննության, սակայն ինքը հեռախոսազանգերին չի պատասխանել, հետագայում մեկնել է Մոսկվա։ Մենք այդտեղ ոչ մի բան չենք տեսնում, ուղղակի որպես բարի կամքի դրսևորում ուզում էինք տեղեկացնել, որ նման խնդիր կա։ Այդտեղ որևէ քաղաքական ենթատեքստ պետք չի տեսնել»:
Էդուարդ Մարտիրոսյանն անդրադարձավ նաև «Հոկտեմբերի 27»-ի գործով հնարավոր նոր զարգացումներին՝ հաշվի առնելով պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի հայտարարությունները, որտեղ նա նշել էր, թե նոր հանգամանքներ են ի հայտ եկել Նաիրի Հունանյանի հետ հանդիպումից հետո:

Право 17:17 28/10/2019 Армения
Не нужно искать политического подтекста: Эдуард Мартиросян о приглашении в СНБ Армении дочерей и отца Грайра Товмасяна
«Какого-либо вопроса политического преследования не стояло, прошу здесь не искать подтекста», – сказал сегодня в беседе с журналистами исполняющий обязанности директора Службы национальной безопасности Армении Эдуард Мартиросян, коснувшись приглашения в СНБ членов семьи председателя Конституционного суда РА Грайра Товмасяна.
Просто, по его словам, для обеспечения целостности подготовки материалов возникла также необходимость выслушать и близких родственников Грайра Товмасяна – двух дочерей и отца.
«Честно говоря, отдельные лица утверждали, мол детям Товмасяна 16, 18, 20 лет. Им по 23 и 25 лет. Вопрос был связан с имуществом, им передано имущество, и мы обязаны были провести разъяснения по этому вопросу, просто для обеспечения целостности», – указал Мартиросян, добавив при этом: речь не о незаконном обогащении.
В ответ на уточняющий вопрос, в рамках какого дела были приглашены родственники Товмасяна, и.о. главы СНБ РА указал: было соответствующее сообщение СНБ, довольно подробные публикации в прессе.
На вопрос, распространится ли это дело и на Товмасяна, Мартиросян сказал: «Мы приглашали Грайра Товмасяна, звонили ему. Скорее хотели уведомить, что пригласим – не на допрос,, однако он не ответил на телефонные звонки и после отправился в Москву. Мы просто, как проявление доброй воли, хотели сообщить, что существует такая проблема. Не нужно искать здесь какого-либо политического подтекста».
Эдуард Мартиросян коснулся также вопроса о возможных новых развитиях по делу «27 октября» – с учетом заявлений депутата Армана Бабаджаняна о появлении новых обстоятельств  по делу  после встречи с пожизненно осужденным по делу «27 октября» Наири Унаняном.
«Если появятся новые обстоятельства, мы будем обязаны продолжить эти действия», – отметил Эдуард Мартиросян.