Հասարակություն 16:41 29/10/2019
Լրագրողների անկախ արհմիության վարչությունը հայտարարություն է տարածել քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանի՝ քննարկմանը ԶԼՄ-ների մուտքի սահմանափակման նախաձեռնության մասին։
«Երեկ Ստյոպա Սաֆարյանը հայտարարություն էր տարածել, համաձայն որի այսօր՝ հոկտեմբերի 29-ին, Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի (ՄԱՀՀԻ) գրասենյակում տեղի է ունենալու «Հոկտեմբերի 27-ից 20 տարի անց. հայացք անցյալին, դասեր և մտորումներ» խորագրով քննարկումը: Հայտարարության տեքստում և դրան հաջորդած քննարկումներում, սակայն, պարոն Սաֆարյանը հայտարարել էր, թե մի քանի լրատվամիջոցների նշված միջոցառումը լուսաբանելն արգելվելու է, իսկ լրագրողներն ու օպերատորները, մուտքի դեպքում, դուրս են հրավիրվելու քանի որ, պարոն Սաֆարյանի բնորոշմամբ, դրանք «քարոզչամիջոցներ» են։
Մեր համոզմամբ, լրատվական դաշտը «յուրայինների և օտարների» բաժանելու այս միտումը խորապես դատապարտելի է և ոչ մի կերպ չի տեղավորվում ժողովրդավարության ու խոսքի ազատության հայտարարագրված սկզբունքների շրջանակում։ Սրանից զատ, նման պահվածքը կարելի է դիտարկել որպես այլակարծության նկատմամբ անհանդուրժողականության կոչ, ինչն, ըստ էության, ոչնչով չի տարբերվում «ատելության խոսքից»։
Եզրափակելով մեր մտահոգությունները, ցանկանում ենք ևս մեկ անգամ հիշեցնել, որ լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելը քրեորեն պատժելի արարք է և կոչ ենք անում հասարակական-քաղաքական բոլոր կազմակերպություններին և գործիչներին զերծ մնալ լրագրողների՝ տեղեկատվություն ստանալու և տարածելու ազատությունը սահմանափակելու գայթակղությանը ենթակվելուց»,-ասված է հայտարարության մեջ։

Общество 19:34 29/10/2019 Армения
Заявление: Воспрепятствование профессиональной деятельности журналиста является уголовно наказуемым деянием
Правление профсоюза независимых журналистов Армении распространило заявление касательно инициативы Степана Сафаряна по недопущению некоторых средств массовой информации на обсуждение.
«Вчера Степан Сафарян распространил заявление, согласно которому, сегодня, 29 октября, в офисе “Армянского института международных отношений и безопасности” состоится обсуждение на тему: “Спустя 20 лет после 27 октября: взгляд в прошлое, уроки и размышления”.
В тексте заявления и последовавших за ним обсуждениях, однако, г-н Сафарян заявил, что нескольким СМИ вход на указанное мероприятие запрещен, а журналисты и операторы, в случае входа, будут приглашены на выход, поскольку, по словам г-на Сафаряна, являются “средствами пропаганды”.
На наш взгляд, данная тенденция по разделению информационного поля на “своих и чужих” глубоко осуждаема и никоим образом не укладывается в рамки заявленных принципов демократии и свободы слова. Помимо этого, подобное поведение можно рассмотреть как призыв проявления нетерпимости к плюрализму мнений, что, по сути, ничем не отличается от “риторики ненависти”.
Резюмируя нашу обеспокоенность, желаем вновь напомнить, что воспрепятствование профессиональной деятельности журналиста является уголовно наказуемым деянием и призываем все общественно-политическое организации и деятелей воздержаться от соблазна ограничить свободу журналистов на получение и распространение информации», – говорится в заявлении.