«Հրապարակ». Արարատ Միրզոյանը եվրոպացիներին ասել է, որ Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացման ամենալուրջ խոչընդոտը ՍԴ-ն ու Հրայր Թովմասյանն են
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մենք արդեն գրել ենք, որ ուրբաթ օրը՝ նոյեմբերի 1-ին, Հայաստանում Ստամբուլյան կոնվենցիայի լոբբինգով զբաղվող Եվրոպայի խորհրդի անդամներից բաղկացած պատվիրակություն է ժամանելու Հայաստան: ԱԺ մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ պատվիրակության անդամները նույն օրը ժամը 13։00-ին հանդիպում են ունենալու ԱԺ մարդու իրավունքների, պետաիրավական հարցերի և արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների անդամների հետ, քննարկելու են Ստամբուլյան կոնվենցիան Հայաստանում վավերացնելու ժամկետները:
Մեր աղբյուրներն ասում են, որ եվրոպացի պաշտոնյաները ներկայացնելու են հայ հասարակության շրջանում կոնվենցիայի նկատմամբ առկա բացասական վերաբերմունքը չեզոքացնելու տարբերակները և նպատակ ունեն արագացնել կոնվենցիայի վավերացումը: Այս հարցը, ի դեպ, քննարկվել է նաև ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի և Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի՝ երեկ կայացած հանդիպման ընթացքում:
Միրզոյանը թեև ներկայացրել է, որ հասարակությունը մեծ մասամբ դեմ է կոնվենցիայի վավերացմանը, սակայն նշել է, որ եթե իրենց հաջողվի փոխել ՍԴ գործող կազմն ու հեռացնել Հրայր Թովմասյանին, կկարողանան հեշտությամբ վավերացնել Ստամբուլյան կոնվենցիան: Միրզոյանը նշել է, որ այս փուլում վավերացման ամենալուրջ խոչընդոտը ՍԴ-ն ու ՍԴ նախագահն են»:

12:00 29/10/2019 Армения
«Грапарак»: Арарат Мирзоян сказал европейцам, что КС и Грайр Товмасян – самое серьезное препятствие на пути ратификации Стамбульской конвенции
Газета «Грапарак» пишет, что в пятницу, 1 ноября, в Армению прибудет делегация в составе представителей Совета Европы, которая занимается лоббированием Стамбульской конвенции в Армении.
Как передают источники издания в парламенте, члены делегации в тот же день, в 13:00, встретятся с  председателями постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам, постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам и постоянной комиссии по внешним связям, обсудят сроки ратификации Стамбульской конвенции в Армении.
«Как передают наши источники, европейские чиновники представят варианты нейтрализации негативного отношения к конвенции в армянском обществе и намерены ускорить ратификацию конвенции. Этот вопрос, кстати, обсуждался в ходе состоявшейся накануне в Страсбурге встречи Арарата Мирзояна с председателем Венецианской комиссии Джанни Букиккио.
Арарат Мирзоян хотя и представил, что большая часть общества выступает против ратификации Стамбульской конвенции, однако отметил, что если им удастся заменить действующий состав Конституционного суда и отстранить от должности Грайра Товмасяна, то смогут с легкостью ратифицировать Стамбульскую конвенцию. Мирзоян отметил, что на данном этапе самым серьезным препятствием являются Конституционный суд и председатель КС», - пишет газета.