ԿԳՄՍ նախարարությանը 2020 թվականի բյուջեով կհատկացվի 179,5 մլրդ դրամ
2020 թվականի պետական բյուջեով Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հատկացումները կազմում են 179,5 մլրդ դրամ։ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներում «ՀՀ 2020 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկումների ժամանակ հայտնեց ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
«Այստեղ որոշակի մաս, ինչպես և նախկինում, պահպանված է որպես կառավարման ապարատի ֆինանսավորման ծախսեր՝ շուրջ 2,2 մլրդ դրամ։ Կրթության ոլորտի համար նախատեսվել է շուրջ 145 մլրդ դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ գրեթե 20 մլրդ դրամով ավելի է։ Գիտության ծախսերը կազմում են 12, 6 մլրդ դրամի չափ, մշակույթի համար նախատեսված ծախսերը նախորդ տարվա համեմատ մի փոքր նվազել են՝ 12,2 մլրդ դրամ, իսկ սպորտի և երիտասարդության հարցերի մասով նախատեսվել է 4 մլրդ դրամ»,- ներկայացրեց Ջանջուղազյանը։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը նախարարից հետաքրքրվեց, թե այս ֆինանսավորման ծավալներով կառավարությունը կարող է իր առջև դրած «հավակնոտ ծրագրերը» լուծել։
«Եղած հնարավորության և սահմանափակումների պայմաններում գնահատվել է, որ հենց այս ծավալի հատկացումը այս ոլորտում կհամապատասխանի մեր կարիքների բավարարմանը»,- պատասխանեց Ջանջուղազյանը։
- 2020-ի բյուջեով նախատեսվող ֆինանսական հատկացումները՝ ԱԺ-ին, ՍԴ-ին, ԲԴԽ-ին
- 2020-ի բյուջեի նախագծով Շրջակա միջավայրի նախարարությանը կտրամադրվի 6,9 մլրդ դրամ
- 2020 թվականի պետական բյուջեով ոստիկանությանը նախորդ տարվանից ավելի գումար կհատկացվի
- 2020թ-ին պաշտպանության ոլորտի ծախսերը կավելանան 25,3%-ով. վարչապետ
- 2020 թվականի համար առաջարկվող 4.9 տոկոս տնտեսական աճը կպահանջի լրացուցիչ ջանքեր. Ջանջուղազյան
- Նպատակ ունենք լուծել արտաբյուջետային հաշիվներով գործառնությունների կարգավորումների խնդիրը. Ջանջուղազյան

179.5 billion drams to be allocated for education, science, culture and sport in Armenia in 2020
A total of 179.5 billion drams are set to be allocated to the Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sport in 2020 under the draft state budget, Finance Minister Atom Janjughazyan told a parliamentary debate on Thursday.
According to the minister, the amount includes funds needed to maintain the apparatus – 2.2 billion drams.
The proposed budgetary allocations for the education sector amount to 145 billion drams, which is 20 billion drams more than the 2019 funds. The draft document envisages 15.2 billion drams spending for science, while the culture expenses for 2020 have slightly dropped from the past year to 12.2 billion drams, Janjughazyan said.
“It is planned to allocate 4 billion for sports and youth affairs in 2020,” he said.
Asked whether the government will manage to implement its ‘ambitious programs’ with the funds envisaged by the draft state budget, the minister said: “Given the opportunities and limitations, it has been estimated that this amount of allocations will meet our needs in this sector.”