Կրթություն, գիտություն 14:03 31/10/2019 Հայաստան
Որ ներկրման ոլորտում մենաշնորհներ կային, պարզ է, բայց որ դպրոցներում էլ ունենք, դա պրոբլեմ է. Փաշինյան
Դպրոցներում էլեկտրոնային գրանցման համակարգի ներդրման շնորհիվ գերբեռնված դպրոցների թիվը կրճատվել է մոտ 50 տոկոսով, իսկ թերբեռնվածների թիվը՝ 60 տոկոսով: Այս մասին այսօր կառավարության նիստում ասաց Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
Նախարարի խոսքով՝ դպրոցներն իրենց լիցենզիայից ավելի չեն կարողանում աշակերտ ընդունել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ համակարգի ներդրումը միանշանակ չընդունվեց. «Դրա համար էլ աղմուկ-աղաղակ էր այդ համակարգի ներդրման ժամանակ: Փաստորեն այնպիսի ոլորտներում մենաշնորհներ ունենք, որ նույնիսկ դժվար է պատկերացնել: Որ ներկրման ոլորտում մենաշնորհներ կային, դա պարզ էր, բայց որ դպրոցներում էլ մենաշնորհներ ունենք, դա արդեն պրոբլեմ է»։

Образование 15:34 31/10/2019 Армения
Н. Пашинян: Наличие монополистов в сфере импорта – было очевидным, но их присутствие в школах – это уже проблема
Благодаря внедрению системы электронной регистрации в школах число сверхперегруженных школ сократилось примерно на 50%, а недогруженных – на 60%. Об этом сегодня на заседании правительства Армении сообщил министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян.
По словам министра, школы не могут принимать больше учеников, чем это предусмотрено их лицензией.
Премьер-министр РА Никол Пашинян напомнил, что внедрение системы было воспринято неоднозначно. «Посему во время внедрения этой системы поднялась шумиха. Фактически, в подобных сферах у нас есть монополисты, что даже трудно представить. Наличие монополистов в сфере импорта –  было очевидным, но их присутствие в школах – это уже проблема», – пояснил премьер.