2020թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլն ավարտված է
2020թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլն ավարտված է: Առաջադրման փուլը պաշտոնապես մեկնարկել էր 2019թ. մայիս 16-ին՝ Միասին խաղաղ ապրելու միջազգային օրը, ընդգծելով միասին ապրելու և արարելու ցանկությունը՝ հանուն խաղաղ, համերաշխ, ներդաշնակ և կայուն աշխարհի ստեղծման: Մեկնարկից սկսած հարյուրավոր առաջադրումներ են ստացվել, որոնցից 593 չկրկնվող, եզակի թեկնածուներ են:
IDeA հիմնադրամից հայտնում են, որ բոլոր առաջադրված թեկնածուներին այժմ կուսումնասիրի և կգնահատի մարդասիրության ոլորտում հայտնի փորձագետներից կազմված խորհուրդը: Նրանք կառանձնացնեն հավանական թեկնածուներին, որոնք, ըստ նրանց, ամենաարժանին են «Ավրորա» մրցանակին: Գնահատման գլխավոր չափանիշներն են խիզախությունը, նվիրվածությունը և ազդեցությունը, որոնք դրսևորել են առաջադրված թեկնածուները: Դրանից հետո «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը կընտրի 2020թ. «Ավրորայի» հերոսներին, որոնց անունները կհայտարարվեն 2020թ. ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության նահատակների ոգեկոչման օրը:
Ընտրող հանձնաժողովը նախագահում է Լորդ Արա Դարզին՝ Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրենը: Հանձնաժողովի կազմում են Նոբելյան դափնեկիրներ Օսկար Արյասը, Շիրին Էբադին և Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար և Միջազգային ճգնաժամային խմբի պատվավոր նախագահ Գարեթ Էվանսը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր և Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշները, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին մշտական ներկայացուցիչ Սամանտա Փաուերը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ և Enough նախագծի հիմնադիր տնօրեն Ջոն Փրենդերգասթը, Մարիինյան թատրոնի գեղարվեստական և գլխավոր տնօրեն, Մյունխենի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Վալերի
Գերգիևը, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը: Հանձնաժողովի պատվավոր համանախագահներն են խաղաղության և մարդու իրավունքների հայտնի ակտիվիստ Բենջամին Ֆերենցը և օսկարակիր դերասան ու մարդասեր Ջորջ Քլունին։
2020թ. «Ավրորայի» հերոսների անունները կհայտարարվեն 2020թ. ապրիլի 24-ին, որին կհետևեն մի շարք միջոցառումներ՝ մեծարելու մարդասերներին և «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդներին: Միջոցառումները կեզրափակվեն 2020թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությամբ:

Общество 14:41 01/11/2019 Армения
Прием номинаций на премию «Аврора» – 2020 закрыт. Период номинаций официально начался 16 мая 2019 года, в Международный день мирного сосуществования, провозглашенный ООН для выражения приверженности мирового сообщества стремлению жить и действовать сообща в целях достижения устойчивого мира, солидарности и гармонии во всем мире. С тех пор были получены сотни заявок и номинированы 593 уникальных кандидата.
Согласно релизу, комментируя процесс приема номинаций, лорд Ара Дарзи, директор Института глобальных инноваций в здравоохранении при Имперском колледже Лондона и председатель Отборочной комиссии премии «Аврора», отметил: «Заявки, которые мы получили, рассказывают о деятельности 593 уникальных кандидатов, каждый из которых по-своему замечателен. Можно с уверенностью сказать, что как членов Отборочной комиссии нас ожидает непростая работа. Каждый год мы узнаем все больше и больше поразительных историй об отважных и небезразличных людях, готовых рисковать всем ради помощи другим. Это весьма воодушевляет, и по мере того как будет расти глобальное движение «Аврора», мы намерены продолжать рассказывать миру о выдающихся достижениях этих достойных признания гуманитарных героев».
Полученные номинации будут проверены членами Экспертного совета, состоящего из ведущих гуманитарных деятелей. Они подготовят шорт-лист, куда войдут наиболее достойные премии кандидаты. Основные критерии – это мужество, решимость и воздействие, продемонстрированные номинантами. После этого Отборочная комиссия премии «Аврора» определит имена героев (финалистов) «Авроры» – 2020, которые будут объявлены 24 апреля 2020 года. Наконец, во время специальной церемонии будет назван лауреат премии «Аврора» – 2020.
Отборочную комиссию возглавляет директор Института глобальных инноваций в здравоохранении при Имперском колледже Лондона лорд Ара Дарзи. В нее также входят лауреаты Нобелевской премии мира Оскар Ариас, Ширин Эбади и Лейма Гбови, экс-президент Ирландии Мэри Робинсон, специалист по защите прав человека Хина Джилани, бывший министр иностранных дел Австралии и почетный президент Международной кризисной группы Гарет Эванс, бывший президент Мексики Эрнесто Седильо, бывший постоянный представитель США при ООН Саманта Пауэр, художественный руководитель-директор Мариинского театра и главный дирижер Мюнхенского филармонического оркестра Валерий Гергиев, основатель проекта «Хватит!», правозащитник Джон Прендергаст, президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вартан Грегорян и основатель «Врачей без границ», бывший министр иностранных дел Франции Бернар Кушнер.
Почетные сопредседатели комиссии – всемирно известный правозащитник и активист борьбы за мир Бенджамин Ференц и обладатель премии «Оскар», актер и филантроп Джордж Клуни.
Имена героев «Авроры» – 2020 будут объявлены 24 апреля 2020 года, после того как Отборочная комиссия вынесет свое решение. В том же году пройдет ряд мероприятий, в рамках которых будут чествовать представителей гуманитарного сообщества и номинантов на премию «Аврора». Кульминацией программы станет церемония вручения премии «Аврора» 2020 года.