Մշակույթ 09:31 01/11/2019 Հայաստան
Այսօր «Մերիդիան» էքսպո-կենտրոնում կբացվի «Իմ Սարյանը» խորագրով համահայկական մանկապատանեկան նկարչական ցուցահանդեսը: Այս տարի մրցույթ-փառատոնը նվիրված է 20-րդ դարի հայ նկարչության արդի դպրոցի հիմնադիր Մարտիրոս Սարյանին: Մրցույթին կարող էին մասնակցել 16-18 տարեկան պատանիներ` Հայաստանից, Արցախից և սփյուռքից:
Մրցույթ-փառատոնի առաջին փուլում ներկայացվել է 2000-ից ավելի աշխատանք, որից ընտրվել է մոտ 800-ը՝ Հայաստանից, Արցախից և սփյուռքի 21 երկրից` ԱՄՆ, Ավստրալիա, Ավստրիա, Արգենտինա, Բելառուս, Գերմանիա, Եգիպտոս, Էստոնիա, Թուրքիա, Իրան, Լիբանան, Նիդեռլանդներ, Ղազախստան, Ռումինիա, Ռուսաստան, Սիրիա, Վրաստան, Ուզբեկստան, Ուկրաինա, Քուվեյթ, Ֆրանսիա: Երկրորդ փուլում արդեն ցուցադրված աշխատանքներից կընտրվեն հաղթողները: Ներկայացված աշխատանքներում ընդգրկված են գեղանկարներ, ապլիկացիաներ, գոբելեններ, բատիկա, կոլաժներ, խճանկարներ, կերամիկա, փայտե խորափորագրություն, կենդանի նկարներ, տեքստիլ պաննո, կվիլինգ:
«Իմ Սարյանը» ցուցահանդես-մրցույթին մասնակցում է նաև «Այբ» դպրոցից 11-րդ դասարանցի Սարգիս Սիմոնյանը: Panorama.am-ի հետ զրույցում Սարգիսն ասաց, որ շատ է սիրում Սարյանի գործերը, Սարյանի տեխնիկայով, գույներով աշխատելն իրեն ավելի է մոտիվացրել։
«Առաջին անգամ չէ, որ աշխատում եմ նկարի մեջ տեղավորել այլ հեղինակի աշխարհայացքն ու այլ հեղինակի տեխնիկան: Մինչ այս արդեն երկու նախագիծ ենք արել՝ փորձել եմ նկարել Պիկասոյի, Քոչարի ոճով»,-  պատմեց Սարգիսը:
Նա նշեց, որ Սարյանի ոճով նկար անելու համար, բնականաբար, ավելի երկար ու ավելի ժամանակատար հետազոտություն էր պետք:
«Իմ ուսուցչուհի՝ նկարչուհի Մարի Ադամյանի աջակցությամբ, գրքերի ու ինտերնետի միջոցով հնարավորինս փորձեցի ծանոթանալ Սարյանին, նրա տեխնիկային, մի քանի նկար  համադրելով՝ փորձեցի հասկանալ իր ընդհանուր ոճը ու տեղավորել այն իմ նկարում»,- ասաց Սարգիսը:
Նրա խոսքով, նկարը ստեղծելիս՝ այլ ոգեշնչման աղբյուր էլ  ուներ. «Իրականում շատ արշավում եմ, շատ նկարներ, հիշողություններ ունեմ Հայաստանի տարբեր մարզերից: Ոգեշնչվել եմ այս դեպքում Սյունիքի լեռներից: Հիշելով, վերհիշելով ու համատեղելով Սարյանից վերցրած մի քանի դետալների հետ՝ ստեղծեցի այս բնապատկերը»:
Սարգիսն ասաց, որ այնքան էլ հեշտ չէր «Սարյանի տեխնիկայով» աշխատելը, սակայն փորձել է, կարծում է՝ ինչ-որ չափով ստացվել է ներկայացնել իր բնապատկերը հենց Սարյանի ոճով ու Սարյանի գույներով:
Սարգիսը որոշել է տնտեսագետ դառնալ, սակայն  այն կարծիքին է, որ վերջիվերջո կյանքի ինչ- որ փուլում ինչ-որ մի ձևով կանդրադառնա նկարչությանը կամ գեղարվեստին:
«Արվեստը միշտ ինձ ուղղորդելու է, իմ կողքին է լինելու, չնայած լրիվ այլ ուղղությամբ եմ ուզում գնալ»,- ասաց Սարգիս Սիմոնյանը:
Մարի Ադամյանի ներկայացմամբ, Սարգիսն անչափ տաղանդավոր տղա է, բացի նկարելուց նաև լավ ձայն ունի, երգում է:
Ցուցահանդես-մրցույթը կազմակերպվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հ. Իգիթյանի անվան գեղագիտության ազգային կենտրոնի համատեղ նախաձեռնությամբ: Փառատոնի նպատակն է նպաստել մանկական ստեղծագործության զարգացմանը, առավել շնորհալի մանուկների հայտնաբերմանը, հայրենիքում և սփյուռքում հայեցի կրթությանն ու դաստիարակությանը: Նախատեսված է նաև տպագրել ցուցահանդեսի պատկերագիրքը:

Культура 11:28 01/11/2019 Армения
Участник конкурса-фестиваля «Мой Сарьян» Саркис Симонян – о вдохновении, дальнейших планах и путешествии по Армении
В центре «Меридиан ЭКСПО» в Ереване сегодня, 1 ноября, состоится церемония открытия выставки IX Общеармянского детско-юношеского конкурса-фестиваля рисования, которая в этом году посвящена великому армянскому художнику 20-го века, основателю современной армянской живописи Мартиросу Сарьяну. Выставка состоится под названием «Мой Сарьян». В конкурсе могут принять участие ученики от 6 до 18 лет: из Армении, Арцаха и Диаспоры.
На первом этапе конкурса-фестиваля было представлено свыше 2000 работ, из которых были выбраны 800 – из Армении, Арцаха и США, Австралии, Австрии, Аргентины, Беларуси, Германии, Египта, Эстонии, Турции, Ирана, Ливана, Нидерландов, Казахстана, Румынии, России, Сирии, Грузии, Узбекистана, Украины, Кувейта и Франции. На втором этапе уже из представленных работ будут выбраны победители фестиваля. Представленные работы включают: пейзажи, аппликации, гобелены, батики, коллажи, мозаики, керамику, гравюру на дереве, живые картины, текстильные панно, квиллинг.
В выставке участвует также ученик 11-го класса школы «Айб» Саркис Симонян. В беседе с корреспондентом Panorama.am он сказал, что очень любит работы Сарьяна, работа по технике Сарьяна, красками ещё больше воодушевила его.
«Я не впервые стараюсь отразить в картине мировоззрение другого автора и технику другого автора. До этого мы осуществили два других проекта, пытались изображать картины в стиле Пикассо, Кочара», – рассказал Саркис Симонян.
Он отметил, что для написания картины в стиле Сарьяна, естественно, необходимо было провести длительное и детальное исследование.
«При поддержке моей преподавательницы – художницы Мари Адамян, посредством книг и интернета, я максимально постарался ознакомиться с творчеством Сарьяна, его техникой, сопоставив несколько картин, я попытался понять его общий стиль и отразить это в своей картине», – рассказал Саркис Симонян.
По его словам, при создании картины у него был также другой источник вдохновения. «На самом деле, я очень много путешествую, у меня есть множество картин из различных областей Армении. В данном случае меня вдохновили горы Сюника. Вспоминая, переживая заново и сопоставляя это с некоторыми деталями картин Сарьяна – я создал этот пейзаж», – отметил он.
Саркис рассказывает, что работа по технике Сарьяна была не столь легкой, однако, он попытался и, по его словам, в некоторой степени ему даже удалось представить пейзаж именно в стиле Сарьяна и красками Сарьяна.
Саркис Симонян решил стать экономистом, однако он придерживается того мнения, что на определенном жизненном этапе он вновь вернется к живописи или художественному искусству.
«Искусство всегда будет направлять меня, будет рядом со мной, несмотря на то, что я хочу идти в совершенно другом направлении», – отметил он.
По словам Мари Адамян, Саркис – очень талантливый юноша, помимо успехов в живописи у него отличный голос, он поет.
Отметим, что конкурс-фестиваль проводится по инициативе Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и Национального центра эстетики имени Генриха Игитяна. Цель проведения фестиваля – способствовать развитию детского творчества, выявление самых одаренных детей.