Տնտեսություն 13:39 04/11/2019 Հայաստան
ԱՄՆ դեսպանությունը հայտնում է, որ 2019թ․ ընթացքում ԱՄՆ կառավարության աջակցությունը Հայաստանին շարունակել է ավելանալ։ Այս տարի այն կազմել է 60 միլիոն ԱՄՆ դոլար, որը նախորդ տարվա համեմատ 40 տոկոսով ավելի է։
Դեսպանատան մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ այս ֆինանսավորումն ԱՄՆ պետքարտուղարության ու ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության կողմից տնօրինվող ծրագրերից զատ, ներառում է նաև ԱՄՆ էներգետիկայի դեպարտամենտի, ԱՄՆ անտառային ծառայության և ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի ծրագրերը։
ԱՄՆ կառավարությունն այս միջոցներով աջակցել է Հայաստանում ժողովրդավարական զարգացման խթանմանը շատուշատ ուղղություններով, մասնավորապես՝ կոռուպցիայի դեմ պայքար, անվտանգություն, էներգետիկա, կրթություն, անգլերենի ուսուցում, անտառային ծառայություններ, մարդու իրավունքներ, քաղաքացիական հասարակություն, և պետական կառավարման թափանցիկ ու հաշվետու հաստատությունների ամրապնդում, այդ թվում՝ իրավապահ, արդարադատության և դատաիրավական ոլորտներում»։
«Միացյալ Նահանգները վերջին 27 տարիներին աջակցել է Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացների և հաստատությունների  զարգացմանը, և մենք մտադիր չենք փոխել դա հատկապես այժմ, երբ ժողովրդավարությունն, առավել քան երբևէ, ամուր է Հայաստանում։ Հենց այս պատճառով էլ հպարտությամբ փաստում ենք, որ այս տարի աջակցությունը կազմում է ավելի քան 60 միլիոն ԱՄՆ դոլար», - նշել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին։
1992թ․-ից սկսած Միացյալ Նահանգները Հայաստանի հատկացրել է ավելի քան 2 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի աջակցություն՝ բարելավելու ժողովրդի կենսապայմանները և աջակցելու  ժողովրդավարական, տնտեսական և սոցիալական կառավարման ամրապնդմանն ուղղված ջանքերին։

Economy 15:16 04/11/2019 Armenia
The United States Embassy announced that the U.S. Government has further increased assistance funding to Armenia in 2019. The figure for this year is more than $60 million, which represents a 40% increase over last year’s amount, the embassy said in a press release.
The funding includes projects managed by not only the Department of State and the U.S. Agency for International Development, but also the Department of Energy, the U.S. Forest Service, and the Department of Defense.
These funds include U.S. government support to bolster Armenian democratic development in a wide variety of areas, including anti-corruption, security, energy, education, English language, forest service, human rights, civil society, and the strengthening of transparent and accountable government institutions, including the law enforcement, justice and judicial sectors.
“The United States has sought to support the development of democratic processes and institutions in Armenia for the last 27 years, and we certainly do not intend to change that now, at a time when democracy in Armenia is stronger than ever,” U.S. Ambassador Lynne M. Tracy said.  “That is why we are proud to announce more than $60 million in assistance funding to Armenia this year.”
Since 1992, the U.S. government has provided more than 2 billion dollars in assistance funding to improve the lives of the Armenian people, supporting their efforts to strengthen democratic, economic, and social governance.