Տնտեսություն 08:59 04/11/2019 Հայաստան
Փաշինյան. 2019թ.-ին 1000 խոշորագույն հարկատուները բյուջե են վճարել նախորդ տարվա համեմատ 13.5%-ով ավելի հարկ
2019թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին 1000 խոշորագույն հարկատուների կողմից պետական բյուջե վճարված հարկերի ընդհանուր մեծությունը կազմել է շուրջ 765 մլրդ դրամ, ինչը 13.5%-ով ավելին է նախորդ տարվա համապատասխան ցուցանիշից: Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկել Փաշինյանը։
«2019թ. առաջին 9 ամիսներին, նախորդ երկու տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ, աճել է նաև 10, 50 և 100 խոշորագույն հարկատուների կողմից պետական բյուջե վճարված հարկերի ընդհանուր մեծությունը:
Այսպես, 2019-ի հունվար-սեպտեմբեր ժամանակահատվածում 10 խոշորագույն հարկատուները պետական բյուջե են վճարել մոտ 190 մլրդ դրամ հարկ, ինչը նախորդ տարվա համեմատությամբ ավելի է 21.5 մլրդ դրամով կամ 12.6%-ով: 100 խոշոր հարկատուները, 2018թ. համեմատ, վճարել են 50 մլրդ դրամով ավելի հարկ:
2019թ. հաշվետու ժամանակահատվածում 1000 խոշորագույն հարկատուների ցանկում ներառվելու համար պետք էր վճարել առնվազն 119 մլն դրամի հարկ, 2018-ին` 98 մլն դրամից մի փոքր ավելի, իսկ 2017-ին` դրա համար բավարար կլիներ ընդամենը 80 մլն դրամի չափով հարկային պարտավորության կատարումը»,-գրել է Նիկոլ Փաշինյանը

Экономика 10:50 04/11/2019 Армения
Никол Пашинян: За 9 месяцев 2019 года 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении выплатили в госбюджет 765 млрд драмов
За январь-сентябрь 2019 года 1000 крупных налогоплательщиков Армении выплатили в государственный бюджет, в общей сложности, 765 млрд драмов, что на 13,5% больше по сравнению с аналогичным периодом 2018 года. Об этом на своей странице в социальной сети Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«За первые 9 месяцев 2019 года 10 крупнейших налогоплательщиков страны выплатили в госбюджет 190 млрд драмов, что на 21,5 млрд драмов или на 12,6% превышает показатель за аналогичный период прошлого года. 100 крупных налогоплательщиков  выплатили на 50 млрд больше налогов – по сравнению с аналогичным периодом  2018 года.
Чтобы оказаться в списке 1000 крупнейших налогоплательщиков за отчетный период 2019 года, компании  должны были выполнить налоговые обязательства на сумму, по меньшей мере, 119 млн драмов, в 2018 году –  чуть больше 98 млн драмов, а в 2017 году для этого было бы достаточно и 80 млн. драмов», – указал Никол Пашинян.