Քաղաքական 12:23 05/11/2019 Տարածաշրջան
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին այսօր հայտարարել է, որ Իրանը նոր քայլեր կձեռնարկի՝ 2015 թվականի միջուկային գործարքի հետ կապված  պարտավորությունները նվազեցնելու համար։ Այս մասին գրում է reuters-ը։
Ռոհանին պետական հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում  ասել է, որ «Ֆորդոու» ատոմակայանում ուրանի գազ կլցնեն ցենտրիֆուգներ։
Այս քայլը հակասում էր 2015թ.-ի միջուկային գործարքին, քանի որ նախկինում ցենտրիֆուգները դատարկ էին, առանց գազի ներարկման:
Նշվում է, որ իր հայտարարության մեջ Ռոհանին չի ասել, թե արդյոք ցենտրիֆուգաները կարող են օգտագործվել հարստացված ուրան արտադրելու համար, թե ոչ։
Ռոհանին շեշտել է, որ մինչ այժմ ձեռնարկված քայլերը, սահմանափակումները կարող են կրկին պահպանվել, Եվրոպան դրա համար միջոցներ առաջարկի՝ խուսափելու ԱՄՆ պատժամիջոցներից, որոնք ազդում են իրանական նավթի վաճառքի վրա:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց, որ իր երկիրը դուրս է գալիս Իրանի միջուկային ծրագրի համաձայնագրից և կրկին պատժամիջոցներ սահմանեց Իրանի դեմ:

Iran says it will inject gas into centrifuges at Fordow on Wednesday
Iran will take a new step in reducing commitments to a landmark 2015 nuclear deal on Wednesday by injecting gas into 1,044 centrifuges at its Fordow plant, President Hassan Rouhani said on Tuesday in a speech broadcast live on state TV, according to Reuters.
All of the steps Iran has taken to reduce its commitments to the nuclear deal are reversible and Iran will uphold all of its commitments under the deal when the remaining signatories do the same, Rouhani said.
“We know their sensitivity with regard to Fordow. With regard to these centrifuges, we know. But at the same time when they uphold their commitments we will cut off the gas again...So it is possible to reverse this step,” Rouhani said. “We can’t unilaterally accept that we completely fulfill our commitments and they don’t follow up on their commitments.”
Under the terms of the deal the Islamic Republic is allowed to spin the centrifuges at Fordow without injecting gas, Rouhani said.
Iran said on Monday it had launched a new batch of advanced centrifuges to accelerate uranium enrichment, further reducing compliance with the deal following the withdrawal of its arch-foe the United States.
Iran has gradually shed commitments made under the deal with world powers since being hit with renewed U.S. sanctions last year that have crippled its oil exports.