Տնտեսություն 19:37 07/11/2019 Աշխարհում
2019-ի 8 ամիսների ընթացքում Ուկրաինայի և Հայաստանի Հանրապետության միջև ապրանքաշրջանառությունը  կազմել է 92,59 միլիոն դոլար և, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, նվազել է 10 տոկոսով: Այս մասին AnalitikaUA.net- ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ-ում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դենիս Ավտոնոմովը:
Դիվանագետի խոսքով ՝ այս իրավիճակը բացատրվում է առևտրի ցուցանիշների  թռիչքային բարձրացմամբ  2018 թվականին, երբ «Տուրբոատոմ» ՓԲԸ-ն (Խարկով) սարքավորումներ   մատակարարեց Մեծամորի ԱԷԿ-ին:
«Միևնույն ժամանակ, այս տարի մենք արձանագրում ենք  Ուկրաինայից մսի պաշարների գրեթե կրկնակի աճ, ավելացել  են դեղագործական ապրանքները, իսկ ուկրաինական կաթի  փոշուն  ավանդաբար վստահում են հայ արտադրողները: Ինչ վերաբերում է Հայաստանից Ուկրաինա ներմուծմանը, ապա դրա մեծ մասը կոնյակ է», - նշել է Ավտոնոմովը:

Экономика 16:06 07/11/2019 В мире
Товарооборот между Украиной и Республикой Армения за 8 месяцев 2019 года составил $92,59 млн и, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, уменьшился на 10%. Об этом в комментарии для AnalitikaUA.net сообщил Временный поверенный в делах Украины в Республике Армения Денис Автономов.
По словам дипломата, такая ситуация объясняется скачкообразным ростом показателей торговли 2018 года, когда АО «Турбоатом» (г.Харьков) была осуществлена поставка оборудования для Мецаморской АЭС.
«В то же время в текущем году отмечаем почти двукратное увеличение поставок мяса из Украины, увеличиваются поставки фармацевтической продукции, традиционно пользуется доверием производителей Армении украинское сухое молоко. Что касается импорта из Армении в Украину – то большую часть его составляет коньяк», – отметил Автономов.