Քաղաքական 13:34 09/11/2019 Հայաստան
ՀՀ ԱԳ նախարարն ու արքեպիսկոպոս Պոլ Ռիչարդ Գալագերը քննարկել են Մերձավոր Արևելքում քրիստոնեաների պաշտպանության հարցը
Նոյեմբերի 9-10-ին պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետությունում է Սուրբ Աթոռի պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղար, արքեպիսկոպոս Պոլ Ռիչարդ Գալագերը:
Այսօր արք. Պոլ Ռիչարդ Գալագերը հանդիպեց արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ, որից հետո կողմերը հանդես կգան մամուլի համար հայտարարությամբ։
ԱԳ նախարարն ընդգծեց, որ այս այցը ևս մեկ քայլ է Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև զարգացում ապրող երկկողմ  հարաբերությունների ուղղությամբ։
«Արքեպիսկոպոս Գալագերն իր մեծ ավանդն ունի ինչպես հայ-վատիկանյան միջպետական հարաբերությունների խորացման գործում, այնպես էլ առհասարակ միջազգային հարաբերություններում։ Մեր պատմական առնչություններն ու հարաբերությունները թեև դարերի պատմություն ունեն, սակայն դրանք նոր լիցք ստացան Հայաստանի անկախությունից ի վեր»,-ասաց ԱԳ նախարարը։
Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց 90-ականների սկզբին Հռոմի պապ, այժմ Սուրբ Հովհաննես Պողոսի կողմից Աշոցքի շրջանին որպես նվիրատվություն տրված Տիրամայր Նարեկ հիվանդանոցը, որը գործում է մինչ օրս և սպասարկում է անվճար։ Հայաստանն ու Սուրբ Աթոռն ունեն նաև մշակութային համագործակցության հարուստ փորձ։
«Հայ ժողովուրդը ջերմությամբ է հիշում է Հովհաննես Պողոս 2-րդի այցը Հայաստան 2001թ․-ին՝ Հայաստանում քրիստոնեությունը պետական կրոն հռչակելու 1700-ամյակի կապակցությամբ։ Երկկողմ հարաբերություններում նշանակալի իրադարձություններից էին նաև 2015թ․-ին Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից՝ հայ միջնադարյան հոգևորական Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ տիտղոսի շնորհումը, ապա  Նարեկացու արձանի հանդիսավոր բացումը Վատիկանում 2018թ․-ին։ Պետք է նշեմ, որ Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև երկկողմ հարաբերությունների բարձր մակարդակը նաև Նորին Սրբության անձնական շահագրգռվածության արդյունք է, որի համար մենք  երախտապարտ ենք»,-ասաց ԱԳ նախարարը, ընդգծելով, որ Հայաստանը ևս շահագրգռված է խորացնել հարաբերությունները Սուրբ Աթոռի հետ՝ հիմնված ընդհանուր արժեհամակարգի ու միջազգային հարաբերությունների խնդիրների վերաբերյալ համընկնող մոտեցումների վրա։
ԱԳ նախարարն ու արքեպիսկոպոս Պոլ Ռիչարդ Գալագերն հանդիպմանն անդրադարձել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային արդի խնդիրներին,  Մերձավոր Արևելքում կրոնական փոքրամասնությունների, քրիստոնյաների պաշտպանությանը, քրիստոնեական պատմամշակութային ժառանգության պահմանման հարցերին։ ԱԳ նախարարը գործընկերոջը ներկայացրել է ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումներն ու հարցի վերաբերյալ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումները։
«Որպես միջազգային հարթակում ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման օրակարգի առաջամարտիկ՝ անդրադարձ կատարեցինք այդ օրակարգի շրջանակներում ձեռնարկվող քայլերին և առկա մարտահրավերներին։ Պաշտոնական Երևանն ու հայ ժողովուրդը երախտապարտ է Հռոմի Սրբազան քահանապետին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման սկզբունքային ու միանշանակ ուղերձի համար։ Այդ հանցագործության աներկբա դատապարտումը կարևոր է ոչ միայն ճշմարտության ու պատմական արդարության տեսակետից, այլ նաև մեծ ներդրում է ապագա նմանօրինակ ոճիրների կանխարգելման ու ազգերի և պետությունների միջև հարատև համերաշխությանը հասնելու համար»,-ասաց ԱԳ նախարարը։
ԱԳ նախարարը ներկայացրել է նաև ՀՀ ներքին օրակարգն ու կառավարության աշխատանքը՝ ուղղված երկրի բարեփոխումներին։

Политика 14:02 09/11/2019 Армения
Зограб Мнацаканян и архиепископ Пол Ричард Галлахер обсудили вопрос защиты христиан на Ближнем Востоке
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян  провел встречу с секретарем Святого Престола по отношениям с государствами архиепископом Полом Ричардом Галлахером. Об этом сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Стороны обсудили широкий комплекс вопросов, касающихся двусторонних отношений между Арменией и Ватиканом, политического диалога, сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах.
Затем Зограб Мнацаканян и архиепископ Пол Ричард Галлахер выступили с заявлениями для прессы.
Зограб Мнацаканян отметил, что визит архиепископа Пола Ричарда Галлахера – еще один шаг в направлении укрепления развивающихся отношений между Арменией и Святым Престолом.
«Архиепископ внес большой вклад как в углубление армяно-ватиканских межгосударственных отношений, так и в международные отношения в целом. Наши исторические контакты и отношения, хотя и имеют многовековую историю,  однако получили новый импульс после обретения Арменией независимости», – сказал министр иностранных дел РА.
Министр коснулся Ашоцкой больницы «Тирамайр Нарек» (06. 10. 1991), которая, как дарование армянскому народу от Святейшего Отца Рима, ныне Святого Иоанна Павла II, функционирует и по сей день и оказывает услуги на бесплатной основе.  По его словам, у Армении и Святого Престола богатый опыт сотрудничества и в сфере культуры.
«Армянский народ с теплотой вспоминает визит Папы Римского Иоанна Павла II в Армению в 2001 году – по случаю 1700-летия провозглашения христианства государственной религией. Среди примечательных событий в двусторонних отношениях – присвоение Папой Римским Франциском в 2015 году почётного титула «Учителя Вселенской церкви» Святому Григору Нарекаци, открытие статуи Святого Григора Нарекаци в садах Ватикана в 2018 году.
Должен отметить, что высокий уровень двусторонних отношений между Арменией и Святым Престолом также является результатом личной заинтересованности Его Святейшества, за что мы благодарны», – сказал министр Мнацаканян, подчеркнув, что Армения также заинтересована в углублении основанных на общей системе ценностей и совпадающих подходах по международным проблемам отношений со Святым Престолом.
Собеседники в ходе встречи затронули также актуальные международные и региональные проблемы, защиту религиозных меньшинств на Ближнем Востоке, защиту христиан, сохранение христианского исторического и культурного наследия.
Министр Мнацаканян проинформировал своего коллегу о последних событиях в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и принципиальных позициях Армении по этому вопросу.
Были обсуждены шаги в рамках повестки по предупреждению преступления геноцида и других преступлений против человечества, существующие вызовы.
«Официальный Ереван и армянский народ благодарны Папе Римскому за принципиальное и однозначное послание о признании Геноцида армян. Однозначное осуждение этого преступления важно не только с точки зрения истины и исторической справедливости, но и является важным вкладом в предотвращение подобных преступлений в будущем и достижение долгосрочной солидарности между народами и государствами», – сказал министр иностранных дел.