Մշակույթ 11:30 14/11/2019 Հայաստան
Որևէ մեկը կասկած չի կարող ունենալ, որ հայ ազգը հարուստ է իրական հերոսներով, լեգենդներով, տաղանդներով ու հանճարներով: Ցանկացած ոլորտից՝ մշակույթ, գիտություն, ռազմական և այլն, կարող ենք ներկայացնել անուններ, որոնց մշտապես հպարտությամբ  ենք հիշում ու հիշելու ենք: Այսօր էլ մեր կողքին ունենք  իրական հերոսներ: Թեև որոշակի շրջանակում իրական հերոսի մասին պատկերացումները որոշակիորեն խեղված են, սակայն իրական հերոսին երբեք հնարավոր չէ նսեմացնել ու ստիպել, որ նրան մոռացության մատնեն:
Իրական հերոսներից է ծանրամարտ աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանը: Գյումրեցի աղջիկն իր կարիերայի ընթացքում ցույց տվեց, թե ինչպես պետք է լինի իսկական մարզիկն ու կինը:
Հայ ծանրորդուհին ավտովթարից, վիրահատությունից հետո իր մեջ ուժ գտավ ու վերադարձավ սպորտ: Ոչ միայն վերադարձավ, այլ դարձավ չեմպիոն:
Լրագրող, ռեժիսոր Սուրեն Արեենցը պատրաստվում է ֆիլմ նկարել Նազիկ Ավդալյանի մասին:  Նախապատրաստական աշատանքներն արդեն սկսված են, սցենարը գրվում է: Թեև նա դեռ անձամբ չի հանդիպել Նազիկի հետ, սակայն հույս ունի, որ առաջիկայում այդ հանդիպումը կկայանա:
«Վաղուց գաղափար կար, որ վեր հանվի մեր հայոց թագուհիների պատմությունները: Տեղեկություններ կան, որ շատ-շատ վաղուց ենք հայ թագուհիներ ունեցել, որոնք ղեկավարել են տարածաշրջանը: Հիմնական նպատակն է՝ ցույց տալ, որ մեր կանայք միշտ ունեցել են հավասար դերակատարում, ինչ տղամարդիկ, նույնիսկ ղեկավարման առումով որևէ տարանջատում չի եղել: Մեզ մոտ կինն ունի նաև իր կարևոր գործառույթը՝ ընտանիքում լինել մայր, երեխա ծնող ու ազգը շարունակող»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Սուրեն Արեենցը:
Նա ընդգծեց, որ Նազիկի օրինակով ուզում են ցույց տալ, որ կինն ինչքան կարող է ուժեղ լինել ընտանիքում, նույնքան էլ գործում:
«Հաճախ արական սեռի ներկայացուցիչներն իրենց մեջ ուժ չեն գտնում վնասվածքից հետո կրկին վերադառնալ սպորտ ու հաղթանակ բերել իր ազգին: Սակայն դա արեց Նազիկը, որովհետև կնոջը հատուկ է ցավը վերապրելու ունակությունը»,- ասաց ռեժիսորը:
Սուրեն Արեենցը նշեց, որ Նազիկի կերպարն ընտրել է համացանցի պահանջով:  Փաստավավերագրական ֆիլմի նկարահանման համար նա դիմելու է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն՝ ֆինանսավորման որոշակի ակնկալիքով: Միաժամանակ նշում է, որ անկախ ամեն ինչից «Areents Production»-ը նկարահանելու է այդ ֆիլմը:
«Երբեք չպետք է կնոջ դերակատարումը նվաստացնել կամ գուցե արհեստականորեն ստեղծել մթնոլորտ, որտեղ իբր կնոջը չենք հարգում կամ կնոջը միայն տանը, խոհանոցում ենք սիրում»,- ասաց ռեժիսորը:
Ս. Արեենցի խոսքով, այս շարքը շարունակական է լինելու:
«Նույնիսկ  երբ կոտրված էր ողնաշարս,  ու ես հիվանդանոցում պառկած էի, միշտ  հույս ունեի, համոզված էի, որ կվերադառնամ սպորտ: Եթե հիասթափվեի ու այդ համոզմունքը չլիներ, հաստատ վերադառնալու փորձեր չէի անի»,- հաղորդումներից մեկի ժամանակ ասել է Նազիկ Ավդալյանը:
Սկզբնական շրջանում բժիշկներն էին այն կարծիքին, որ նման կարգի վնասվածքով սպորտ չեն վերադառնում, այն էլ՝ ծանրամարտ: Թեև բժիշկներն ասել էին, որ չի կարող մարզվել, բայց Նազիկը «գողտու» զբաղվել է ու բարձրացրել ծանրաձող: Բարձրացրեց ու 2016 թվականին Հայաստանն ունեցավ ծանրամարտի Եվրոպայի չեմպիոն: Իր հաղթանակը նա նվիրեց «Ղարաբաղում կռվող բոլոր տղաներին»:

Culture 16:18 14/11/2019 Armenia
There are no doubts that the Armenian nation is full of real heroes, legends, talents and geniuses. We can name personalities from any field – culture, science, military, etc. – who we always take pride in. Today as well there are real heroes living side by side with us. Although the perceptions of the real hero are in some way distorted among some circles, it is never possible to overshadow the real hero or force him/her into oblivion.
One of the real heroes is world and European weightlifting champion Nazik Avdalyan. The girl from Armenia’s second largest city of Gyumri has shown during her career how to be a true athlete and woman.
The Armenian weightlifter gained strength and returned to sports after a car accident and surgery. Not only did she return, but also she became a champion.
Journalist, filmmaker Suren Areents is going to shoot a film about Nazik Avdalyan. Preparatory work has already started and the screenplay is being written. Although he has not met Nazik in person yet, he hopes that the meeting will take place soon.
“There has long been an idea to reveal the stories of our Armenian queens. According to reports, a long time ago we had Armenian queens who governed the region. The key purpose is to show that our women have played a role equal to the men, even in terms of leadership. In our country, women also have their own important role to play – to be a mother, give birth to a child and continue the family legacy,” Suren Areens said in an interview to Panorama.am.
The filmmaker stressed that with Nazik's example they want to show that a woman can be as strong in the family as in the career she pursues.
“Often men don’t find enough strength to return to sports after injury and to bring victory to their nation. But Nazik did it because women have the ability to survive pain,” the director stressed.
Suren Areents noted that he has decided to choose Nazik's character at the request of social media users. He will apply to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports to collect funds for the documentary. At the same time, he said that Areents Production is going to shoot the film despite everything.
“We must never downplay women’s role or create an impression that we don’t respect women or would rather see them only in the kitchen,” the director said.
He promised that the film series will be continuous.
"Even when my spine was broken and I was in hospital, I always hoped I would return to sports. If I had been disappointed and had not been convinced, I would not have made any attempt to make a sports comeback,” Nazik Avdalyan said during a program.
Initially, doctors claimed athletes having suffered such injuries are not likely to return to sports, let alone to weightlifting. Although doctors banned her from training, Nazik continued to ‘secretly’ train, becoming a European champion in 2016. The athlete dedicated her victory to the “soldiers fighting in Artsakh”.