Իրավունք 17:57 19/11/2019 Հայաստան
Երևանի առաջին ատյանի դատարանը՝ նախագահությամբ Աննա Դանիբեկյանի քիչ առաջ հրապարակեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի Փաստաբանական թիմի՝ մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանին բացարկ հայտնելու  միջնորդության վերաբերյալ  որոշումը։
«Մեղադրող Պետրոս Պետրոսյանին հայտնված բացարկները մերժել, որոշումը ենթակա չէ բողոքարկման»,-որոշման եզրափակիչ մասն ընթերցեց դատավոր Դանիբեկյանը։
Միջնորդության մեջ պաշտպանները նշել են, որ նախաքննության ընթացքում վարույթ ներկայացնող մարմինը թույլ է տվել մի շարք խախտումներ, այդ թվում ապօրինի խուզարկություններ, գործի հետ կապ չունեցող գույքի ապօրինի առգրավում, թաքցրել են Ռոբերտ Քոչարյանի օգտին տված ցուցմունքները։ Դատախազը, սակայն անտեսել է դրանք և որևէ դատավարական գործողություններ չի ձեռնարկել։ Պաշտպանները գտնում են, որ դատախազ Պետրոսյանը դրսևորել է կանխակալ վերաբերմունք և տվյալ գործի շրջանակում չի իրականացրել պատշաճ դատախազական վերահսկողություն։
Տուժողների ներկայացուցիչներն ու մեղադրող կողմը առարկություն էին ներկայացրել միջնորդության վերաբերյալ։
Աշխատանքային օրվա ավարտի կապակցությամբ այսօրվա դատական նիստն ավարտված համարվեց, հաջորդ նիստը նշանակվեց նոյեմբերի 26-ին։

Право 18:25 19/11/2019 Армения
Суд общей юрисдикции первой инстанции города Ереван под председательством судьи Анны Данибекян чуть ранее обнародовал решение касательно ходатайства адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна об отводе прокурора Петроса Петросяна.
«Отклонить ходатайства об отводе поддерживающего в суде обвинение прокурора Петроса Петросяна. Решение обжалованию не подлежит», – зачитала заключительную часть решения судья Анна Данибекян.
В ходатайстве адвокаты отметили, что в ходе предварительного следствия осуществляющий производство орган допустил ряд нарушений, в том числе – незаконные обыски, конфискацию не имеющего ничего общего с делом имущества, были сокрыты также данные в пользу Роберта Кочаряна показания. Прокурор, однако, проигнорировал их и не предпринял никаких процессуальных действий. Адвокаты полагают, что прокурор Петросян продемонстрировал предвзятое отношение и в рамках данного дела не осуществил надлежащего прокурорского надзора.
Представители потерпевшей стороны и сторона обвинения представили возражения касательно ходатайства.
В связи с окончанием рабочего дня, сегодняшнее заседание считается оконченным. Следующее заседание назначено на 26 ноября.