Իրավունք 12:41 20/11/2019 Հայաստան
Կառավարության նիստում հաստատված՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորներին վաղաժամ թոշակի ուղարկելու նախագծի վերաբերյալ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը դեռևս քննարկում չի ունեցել։ Այս մասին խորհրդարանում ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ԲՀԿ պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը։
«Ինձ համար առավել քան տարօրինակ է այս հարցի հետ կապված հապճեպությունը։ Չեմ հասկանում, թե որքանով է հասունացած այդ հարցը՝ այսպես հապճեպության ռեժիմով քննարկման դնելու համար»,- ասաց պատգամավորը։
Ինչ վերաբերում է հետևանքներին՝ նա վստահությամբ նշեց, որ հարկադրաբար ՍԴ որևէ դատավոր չի կարող թոշակի ուղարկվել. «Բոլոր գործընթացները պետք է իրավական հարթության մեջ տեղի ունենան։ Ինձ համար նաև անհասկանալի է Արդարադատության նախարարի այն պնդումը, թե սա նպատակ ունի պարզելու դատավորների բարեվարքության հետ կապված հարցը»։
Ինչ վերաբերում է 2020 թվականի պետբյուջեի նախագծի վերաբերյալ դիրքորոշմանը՝ ԲՀԿ պատգամավոր Արտյոմ Ծառուկյանն ասաց. «Մենք հստակ ներկայացրել ենք, թե ինչն է պատճառոը որ 2020 թվականի բյուջեի հանդեպ ունենք բացասական վերաբերմունք, կետ առ կետ անդրադարձել ենք, թե որ ճյուղերի հետ կապված, որտեղ ենք մտահոգություն տեսնում»։

Law 16:33 20/11/2019 Armenia
The Prosperous Armenia opposition parliamentary faction has not yet held debates on the draft law on early retirement of the Constitutional Court members passed by the government, MP Iveta Tonoyan told a briefing in the National Assembly on Wednesday.
“The rush in this matter is more than strange to me. I do not understand how pressing this issue is to be subjected to hasty debates,” the MP said.
As for the consequences of the new measure, she expressed conviction that no Constitutional Court judge can be forced into early retirement. “All processes must take place in conformity with the law. The justice minister’s claim that this is aimed at handling the issue of the integrity of judges is also incomprehensible to me,” she said.
Asked to comment on the draft state budget for 2020, another Prosperous Armenia lawmaker Artyom Tsarukyan said: "We have made it clear why we have a negative stance on the 2020 budget. We have touched upon from point to point all the sectors we are concerned about."
According to him, they have repeatedly stated that the 2020 draft state budget has nothing to do with the economic revolution.