Մշակույթ 17:34 20/11/2019 Հայաստան
«Երբ իմ ուսանողների մեջ հայեր են լինում, անմիջապես զգում եմ, գենետիկան ուրիշ է, տաղանդավոր են: Այդ տարբերությունը ես զգում եմ»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Մոսկվայի Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, ջութակահար Սուրեն Հախնազարյանը:
Նրա որդին՝ հայտնի թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանն, ասաց, որ Հայաստանում էլ շատ լավ սերունդ է աճում, շատ տաղանդավոր են, պոտենցիալ ունեն:
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր էդուարդ Թոփչյանի խոսքով, տաղանդը միշտ կա, սակայն պոտենցիալը պետք է զարգացնել, իսկ դրա համար պետք է կրթություն:
«Մենք պետք է մեր կրթական համակարգի մասին շատ լուրջ մտածենք: Ես սա միշտ ասել էլ, հիմա էլ եմ ասում: Չգիտեմ՝ ով պետք է մտածի, բայց ինձ թվում է կրթական համակարգում էլ հաշիվը 9:1 է»,- նշեց նա՝  նկատի ունենալով Իտալիա-Հայաստան խաղում մեր ազգային հավաքականի պարտությունը 9:1 հաշվով:
Մաեստրոյի խոսքով, հրաշալի է, որ ամբողջ աշխարհում կան շատ լավ ու հաջողությունների հասած հայ երաժիշտներ, երգիչներ, որոնք հիմնականում կրթությունը դրսում են ստացել, բայց Հայաստանում ամեն ինչ վտանգված է:
«Ամեն ինչում մարդը պետք է լինի պրոֆեսիոնալ: Մենք հիմա սովոր ենք խոսել: Խոսելով չի լինի: Երևի մի քանի տասնամյակ էլ  կկորցնենք, մինչև այդ բանը հասկանանք: Իսկ մենք խոսում ենք, PR-ներ ենք անում:
Իրական հայրենասիրությունն այն է, որ այսօր մտածենք, թե ինչ է լինելու ապագան: Իսկ խոսելով… Բոլորս լավ խոսում ենք,  նման պրոբլեմ չկա»,- ասաց Էդուարդ Թոփչյանը:

Culture 19:41 20/11/2019 Armenia
“When I meet Armenians among my students, I immediately feel it: the genes are different, they are talented. I feel the difference,” violinist Suren Hakhnazaryan, a professor at the Moscow State Tchaikovsky Conservatory, told a news conference in Yerevan on Wednesday.
His son, renowned cellist Narek Hakhnazaryan believes a very good generation full of talented young men who have great potential is growing up in Armenia.
According to principal conductor and artistic director of the Armenian National Philharmonic Orchestra, Eduard Topchjan, the talent is always there, but the potential must be developed, which requires quality education.
“We need to think seriously about our education system. I've always stated this and continue to state. I don't know who should think about it, but I think the score is 9-1 in the education system as well,” he said, referring to the 9-1 away defeat of the Armenian national football team to Italy in the final Euro 2020 qualifier.
The maestro praised the fact that there are many good and successful Armenian musicians and singers all over the world who have received their education abroad, but in Armenia everything is "at risk".
“A person should be professional in everything. Now it’s more customary to talk. But all this will take us to nowhere. We will probably lose a few decades until we realize this. Instead, we just talk, conduct PR campaigns.