Հասարակություն 16:26 21/11/2019 Հայաստան
«Առաջնորդության դպրոցի» հերթական հրավերով  ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը «Երազել և իրականացնել» խորագրով բաց դաս է անցկացրել «Ռամադա Հոթել ընդ Սուիթս բայ Ուինըմ Երևան» հյուրանոցում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ դասախոսության ընթացքում Ռալֆ Յիրիկյանն առանձնացրել է մի շարք կարևոր ու առանցքային որակներ ու հմտություններ, որոնք անհրաժեշտ են առաջնորդի սեփական ուղին կերտելու համար: Ինչպես Յիրիկյանը նշել է. «Առաջնորդ լինելու համար պետք է կարողանալ օրինակ ծառայել, և առաջնորդության այս բանաձևի հիմքում բարոյական արժեքներ են: Չէ՞ որ առաջնորդելը չպետք է լինի ինքնանպատակ, այլ պետք է բխի տեսլականից ու այն կյանքի կոչելու կամքից, այն կապված է անձնական պատասխանատվության հետ՝ թիմի ու հասարակության առջև: Թիմային ոգու ստեղծումն ու նպատակադրումը  պահանջում են մոտիվացում՝ անկեղծ ու իրական օրակարգի շուրջ: Ահա սա է առաջնորդի, ղեկավարի առաքելությունը: Այսօրվա թվային իրականության և արագ ընթացող փոփոխությունների ու մարտահրավերների պայմաններում հատկապես՝ առաջնորդից պահանջվում են իրապես ստեղծագործական և համարձակ լուծումներ: Թվային աշխարհի գործիքների ճիշտ կիրառումը մեծապես օգնում է այս հարցում: Ավելի քան հազարավոր հնարավորություններ են ստեղծվում անընդհատ առաջ շարժվելու, ստեղծելու ու ստեղծագործելու համար»:
Բաց դասի ընթացքում տեղի է ունեցել անկեղծ զրույց ու մտքերի փոխանակում: Ռալֆ Յիրիկյանը պատասխանել է դասախոսության մասնակիցներին հուզող հարցերին, մասնավորապես՝ գործարարության ոլորտին վերաբերյալ իր պատկերացումներին:
«Առհասարակ, պետք է հաշվի առնել այն, որ «թվայնացումը» միայն տեխնոլոգիաներին չի վերաբերում, ինչպես հաճախ կարելի է լսել, այլ նախ և առաջ՝ մտածողության փոփոխությանը: Սա ռազմավարության, բիզնեսի վարման տրամաբանության խորքային վերանայման հարց է», - նշել է Յիրիկյանը:
Ռալֆ Յիրիկյանը հավելել է. «Երբ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տասնհինգ տարի առաջ սկսեց ծավալել իր գործունեությունը, ոչ ոք չէր էլ կարող ենթադրել, որ կգա մի օր, երբ կկանգնենք հեռահաղորդակցության օպերատորից թվային ծառայությունների օպերատորի փոխակերպման ճանապարհին: Բայց մեր թիմային աշխատանքը, ստեղծագործական միտքն, ուժն ու եռանդը բազմապատկվել են, հարստացել «X», «Y» ու «Z» սերունդների պատկերացումներով, ստեղծել խենթ, բայց և իրագործելի գաղափարների հարուստ խառնուրդ («rich mix»), որը համարձակություն է ենթադրում ու թույլ չի տալիս վարանել ու ետ կանգնել առաջ գնալու մտքից, բացում է գործունեության նոր հորիզոններ»:
Դասախոսության ընթացքում հարց է հնչել 5G (շարժական կապի հինգերորդ սերնդի ցանց) ներդրման ժամկետների վերաբերյալ: Ռալֆ Յիրիկյանը պատասխանել է, որ 5G ստանդարտն արդեն ուրվագծված է, սակայն շուկայի համար մատչելի գնով սարքեր դեռևս հասանելի չեն: Գլխավոր տնօրենի կարծիքով, մինչև 2 տարի ժամանակ կպահանջվի, մինչև այդ սարքերը դառնան հասանելի լայն կիրառման համար: «Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ե՞րբ Հայաստանում կլինի 5G, կպատասխանեմ այսպես. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը վաղուց է սկսել պատրաստվել 5G-ի ներդրմանը, քանի որ ընկերության 4G ցանցում օգտագործելու նպատակով ներդրվող սարքավորումները կարող են աշխատել նաև 5G ցանցում՝ ընդամենը ծրագրային փոփոխության ենթարկվելով»,- ասել է Յիրիկյանը:
Բաց դասի մուտքն ազատ էր, և մասնակիցները հնարավորություն են ստացել մասնակցել բանախոսությանը՝ նախապես գրանցվելով «Առաջնորդության դպրոցի» կայքէջում:

Society 16:30 21/11/2019 Armenia
Upon yet another invitation from Leadership School VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian had an open door lecture “To dream and to cchieve it” at the Ramada Hotel and Suits by Wyndham Yerevan, the company said in a press release.
Mr. Yirikian reflected on a number of pivotal qualities and skills required to carve own path to future. He particularly mentioned: “In order to be a leader, you need to be able to serve as an example and there are moral values at the core of this approach. Leadership cannot be an end in itself; it must rest on a vision and a will to bring it to life, it is associated with personal responsibility to the team and society. Creating and sustaining a team spirit requires motivation by an honest and realistic agenda. This is the mission of a leader. In today’s digitized realities and rapid changes and challenges truly creative and daring solutions are required from the leader. More than thousands of opportunities are created to constantly move and create."
The meeting continued in an open conversation and an exchange of ideas. Ralph Yirikian answered the questions of the participants, related in particular, to his perceptions of business.
“Generally, we need to take into account that digitization is not just about technology, as you can often hear; it first of all refers to the change of thinking. This is requires contemplation and in depth revision of strategy, the logic of doing business," Yirikian explained.
When VivaCell-MTS was starting fifteen years ago, no one could have imagined that the day would come when we would move from a telecommunications operator to a digital services operator. But our teamwork, creative thought, strength and energy have multiplied, enriched by the ideas of generations “X”, “Y”, and “Z”, created a rich mix of crazy, yet realizable ideas, which requires courage and does not leave a room for hesitation or surrender from the idea of going forward, opening new horizons,” the VivaCell-MTS chief concluded.
During the lecture a question was raised about the terms of introduction of 5G (fifth generation of mobile technologies). Ralph Yirikian responded that the 5G standard is already outlined, however devices at affordable prices for the market are not yet available. According to the General Manager, it will take up to 2 years for these devices to become widely available. “Regarding the question of when will the 5G become available in Armenia, my answer is that VivaCell-MTS has started preparing for the introduction of 5G for quite a long time, as the equipment used in the company's 4G network can also work in the 5G network, with only software changes,” said Yirikyan.
The entrance to the lecture was free; the participants were given a chance to join by pre-registration on the website of the Leadership School.