ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:18 21/11/2019 Հայաստան
«Փաստ» թերթը գրում է. «Վերջին շրջանում պարբերաբար տեղեկություններ են ստացվում, որ Ամուլսարի թնջուկի հետ կապված՝ իշխանությունները հենց տեղում վարչական լծակներ են օգտագործում՝ փորձելով ջերմուկցիների վրա ճնշումներ գործադրել, որպեսզի կարողանան համաձայնություն ձեռք բերել հանքի շահագործման հարցում։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, այս թեմայի հետ կապված հատկապես առանձնակի ակտիվություն են դրսևորում «տեղական» ղեկավարները, որոնց հանձնարարական է իջեցվել՝ բնակչության շրջանում «կոնսենսուս» ձևավորելու քայլեր ձեռնարկել։
Թերթի զրուցակիցը, ով տեղի բնակիչ է, նշել է, որ Ջերմուկում և շրջակա գյուղերում, այսինքն՝ այն հատվածում, որն անմիջական կապ ունի Ամուլսարի հանքի շահագործման աշխարհագրական դիրքի հետ, «ջերմուկցիներն իրենց խաբված են զգում և այլևս չեն վստահում կառավարության գործողություններին ու խոստումներին, քանի որ ոչ մի կերպ բնակիչները չեն կարող ընդունել ու հասկանալ, թե ինչպես կարելի է հանքը շահագործել՝ ժողովրդի կարծիքի վրա թքած ունենալով»։ Տեղեկություններ կան նաև, որ առաջիկայում Ամուլսարի ցույցերի նոր ալիք է բարձրանալու, որից անմասն չի մնա նաև մայրաքաղաքը»:

Пресса дня 12:42 21/11/2019 Армения
Газета «Паст» пишет, что в последнее время периодически появляется информация о том, что в связи с проблемой Амулсара власти используют административные рычаги прямо на месте, пытаясь оказать давление на жителей Джермука для достижения согласия в вопросе эксплуатации рудника.
По сведениям издания, особую активность по этому вопросу проявляют «местные» руководители, которым сверху дано указание предпринять шаги для формирования «консенсуса» среди населения.
Собеседник газеты – местный житель, отметил, что в Джермуке и прилегающих селах,  географически расположенных в той части, которая непосредственна с эксплуатацией Амулсарского рудника, «жители чувствуют себя обманутыми и больше не доверяют действиям и обещаниям правительства, поскольку они не могут принять и понять, как можно наплевать на мнение народа и эксплуатировать рудник».
Есть сведения о том, что в ближайшее время поднимется новая волна протеста против эксплуатации Амулсара, которая перекинется также на столицу.