Հասարակություն 13:46 22/11/2019 Հայաստան
Միլանում ադրբեջանցու մասնակցությամբ միջադեպը հրապարակային պրովոկացիայի ևս մեկ փորձ էր. Արմեն Գրիգորյան
Միլանի հայկական եկեղեցում  հայ համայնքի հետ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպմանը ադրբեջանցու մասնակցությամբ միջադեպը հրապարակային պրովոկացիայի ևս մեկ փորձ էր։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով երկու օր առաջ Միլանում ադրբեջանցու մասնակցությամբ  միջադեպին, երբ վերջինս մտել էր հայկական եկեղեցի ու հարց ուղղել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
«Նմանատիպ պրովոկացիաները միջազգային հարթակներում պարբերաբար են լինում ՀՀ բոլոր պատվիրակությունների հետ»,- նշեց ԱԽ քարտուղարը։
Արմեն Գրիգորյանի խոսքով՝  հանդիպումը բաց է եղել,  բնականաբար, հայեր էին հրավիրված, բայց այնպես չէր, որ միայն հայերը կարող էին մտնել։
«Բաց հանդիպմանը բնականաբար ստուգումներ եղել են, բայց անհատական չի ստուգվել, և այստեղ ես խորքային խնդիր չեմ տեսնում։ Միջոցառմանը մասնակից դառնալու համար,  բնականաբար, որոշակի վերահսկողություն կար, բայց լուրջ ֆիզիկական վտանգ այնտեղ չի եղել, պարզապես բաց հանդիպում էր, դրա համար համընդհանուր ստուգումներ չեն եղել  նույնիսկ անձի մակարդակով, թե ով էր մասնակցում»,- ասաց Արմեն Գրիգորյանը։
Հարցին՝ արդյոք ուսումնասիրություններ արել են, թե ով էր «բլոգեր» ներկայացած անձը, ինչ նպատակով էր այնտեղ, ԱԽ քարտուղարը նշեց, որ  այդ անհատը մասնակցել է Բաքվում ցույցերի ցրմանը, աշխատել է նաև ադրբեջանական հասարակության դեմ. «Մաքսիմում հրապարակային նրա մասին ամեն ինչ պարզ է»։
Դիտարկմանը, թե շատերն այն կարծիքն են, որ ԱԱԾ պետական պահպանության ծառայության նախկին պետ Գրիգորի Հայրապետովը հեռացվելուց հետո նրան արժանի փոխարինող չկա, և այս միջադեպը պայմանավորված է նաև դրանով, ԱԽ քարտուղարն ասաց, որ միջադեպն ընդհանրապես դրա հետ կապ չունի, անվտանգության ծառայություններն ունեն ինստիտուցիոնալ կարողություններ և  դրանք անձերի վրա հիմնված չեն։
«Ընդհանրապես մեր հասարակությունում այդպիսի քննարկումներ շատ են եղել, որ եթե մենք փոխենք անվտանգության պատասխանատուին, ապա հնարավոր չի լինի անվտանգությունն ապահովել։ Այդ քննարկումը եղել է նույնիսկ մինչև 2018 թվականը, երբ նույնիսկ մարդիկ վարչապետի հայտ են ներկայացրել զուտ անվտանգության տեսանկյունից՝ ներկայանալով, որ նրանք են միայն անվտանգության պատասխանատուն, բայց պատմությունը ցույց տվեց, որ առանց նրանց ավելի լավ է երկրի անվտանգությունն ապահովվում»,- ասաց Արմեն Գրիգորյանը։
Լրագրողի հարցին՝ տեղյակ է, թե ո՞րն է եղել Հայրապետովի հեռացման պատճառը, ԱԽ քարտուղարը նշեց, որ այն, ինչ հրապարակային ասվել է նրա հեռացման մասին, դրանից ավելի որևէ բան չի կարող ասել։

Политика 14:57 22/11/2019 Армения
Секретарь Совбеза Армении: Инцидент с участием азербайджанца в Милане – очередная попытка публичной провокации
Инцидент с участием азербайджанца во время встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна с представителями армянской общины в Милане является ещё одной попыткой публичной провокации. Об этом заявил в беседе с журналистами секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, комментируя имевший место несколько дней назад инцидент в армянской церкви в Милане с участием азербайджанца.
Напомним, премьер-министр Армении Никол Пашинян в рамках официального визита в Италию, 20 ноября прибыл в Милан, где в армянской церкви Сорока Святых Младенцев состоялась встреча с представителями армянской общины Милана. Во время встречи в церковь вошел азербайджанский «блогер». Он отметил, что желает мира, подчеркнув: «Освободите нашу родину, чтобы я смог увидеть Шуши, Ходжалу». В ответ на это Н. Пашинян сказал: «Факт, что вы, будучи азербайджанцем, вошли в армянскую церковь, где находятся армяне, и задали вопрос премьер-министру Армении. Но констатирую, что ни в теории, ни на практике, было бы невозможно представить, чтобы бы у армянина была возможность прийти на мероприятие, где участвовал бы президент Азербайджана и задать ему вопрос».
«Подобные провокации периодически происходят на международных платформах со всеми делегациями РА», – отметил А. Григорян.
По словам А. Григоряна, встреча носила открытый характер, естественно, были приглашены армяне, но не так, что на встречу могли прийти лишь армяне.
«На открытых встречах, естественно, проводятся проверки, но индивидуально никто не проверялся, и я не вижу во всем этом глубинной проблемы. Для участия в мероприятии, естественно, был осуществлен некоторый контроль, но серьезной физической опасности здесь не было, это была просто открытая встреча», – пояснил он.
На вопрос, действительно ли проводились проверки для установления личности лица, представившегося «блогером», с какой целью он пришел на встречу, А. Григорян отметил, что он принимал участие в разгоне митингов в Баку, работал также против азербайджанского общества.
На замечание о том, что после отставки Григория Айрапетова с поста начальника Службы государственной охраны Службы национальной безопасности, так и не удалось найти достойную замену, результатом чего и стал данный инцидент, А. Григорян отметил, что данный инцидент не имеет связи с этим, службы безопасности имеют институциональные возможности и не основаны на личностях. «В нашем обществе вообще было много подобных обсуждений, мол, если мы поменяем ответственного по части безопасности, то невозможно будет обеспечить безопасность. Это обсуждение было и до 2018 года. Но история показала, что безопасность страны без них обеспечивается даже лучше».