Տնտեսություն 12:49 22/11/2019 Հայաստան
Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդն այսօր հաստատել է 45.8 միլիոն եվրո (50 միլիոն ԱՄՆ դոլար) գումարով նոր վարկ՝ «Հայաստանի կառավարմանն ուղղված զարգացման քաղաքականության գործառնություն» (DPO) բյուջետային աջակցության ծրագրի համար:
ՀԲ հասյաստանյան գրասենյակից հայտնում են, որ ծրագիրն աջակցում է կառավարության՝ տնտեսական, հարկաբյուջետային և հանրային հատվածի կառավարմանը՝ (i) բարելավելով մրցակցությանը, առևտրին միտված և որակի պարզեցված կարգավորումներն ու ընթացակարգերը, (ii) կատարելագործելով եկամուտների ներգրավման և հանրային ներդրումների արդյունավետությունը և (iii) հզորացնելով հակակոռուպցիոն նախաձեռնությունները և արդարադատության համակարգի ու քաղաքացիական ծառայության կատարողականը:
«Սույն գործառնությամբ սահմանվում է կառավարման առանցքային բարեփոխումների, սկզբնական քայլերի առաջնահերթությունը, որոնք մի շարք ոլորտներում հիմք են ստեղծում երկարաժամկետ բարեփոխումների համար։ Այն խարսխված է կառավարության 2019–23 թթ. ծրագրի և Բանկի 2019-23 թթ. Երկրի հետ գործընկերության շրջանակի վրա, որն ընդգծում է կառավարումը որպես փոխհատվող հենք: Դրա առանցքում բարձր ռազմավարական նշանակությամբ, ազդեցությամբ և բարեփոխումների կայունությամբ ոլորտներն են, որտեղ այն կարող է օժանդակել ավելի խորը փոփոխությունների կառուցվածքային տարրերին»,- ասել է Սիլվի Բոսութղոն, Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարը:
Շուկայական մրցակցության թիրախավորումն, օրինակ,  իրականացվում է  պետական աջակցության հսկողական համակարգի ներդրման, հարկային վարչարարության ավելի թափանցիկ և կանոնահենք  համակարգի զարգացման, օրենքների և կարգավորումների որակի ու արդյունավետության բարձրացման և արդյունավետ ու ռիսկահենք մաքսային կառավարում սահմանող միջամտությունների միջոցով:
45.8 միլիոն եվրոն (շուրջ 50 միլիոն ԱՄՆ դոլարը) հաստատուն սպրեդով ՎԶՄԲ վարկ է՝ 14.5 տարի արտոնյալ և 25.5 տարի մարման ընդհանուր ժամկետով:
1992 թ. Համաշխարհային բանկին և 1993 թ. ՄԶԸ-ին անդամակցելուց ի վեր Հայաստանի նկատմամբ հանձնառությունների ընդհանուր գումարը կազմել է մոտավորապես 2,429,734 միլիոն ԱՄՆ դոլար:

Economy 13:22 22/11/2019 Armenia
The operation supports the government’s actions to strengthen economic, fiscal, and public sector governance by: (i) improving pro-competition, pro-trade and streamlined quality regulations and processes (ii) enhancing efficiency of revenue mobilization and public investment; and (iii) strengthening anti-corruption initiatives and the performance of the justice sector and the civil service, World Bank Armenia Office reported.
“This operation prioritizes core governance reforms, initial steps which set the foundations for longer-term reforms in a number of areas,” says Sylvie Bossoutrot, World Bank Country Manager for Armenia. “It is anchored in the 2019–23 government program and the Bank’s Country Partnership Framework for 2019–23, which highlight governance as a cross-cutting foundation. It focuses on those areas where strategic relevance, impact, and reform sustainability are high and where it can support building blocks for deeper change.”
Market competition, for example, is targeted through interventions to introduce a state aid control framework, develop a more transparent and rule-based tax administration system, strengthen the quality and efficiency of laws and regulations, and institute efficient and risk-based custom management.
The EUR 45.8 million (about US $50 million) is an IBRD loan of fixed spread, with a 14.5-year grace period and a total repayment term of 25.5 years.
Since joining the World Bank in 1992 and IDA in 1993, commitments to Armenia have totaled approximately US $2,429,734 million.