Հասարակություն 14:20 22/11/2019 Հայաստան
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Վիրաբյանը Կենդանաբանական այգու աշխատակազմին է ներկայացրել տնօրենի պաշտոնակատար Վլադիմիր Սիմոնյանին: Սիմոնյանը մինչ այս զբաղեցնում էր այգու փոխտնօրենի պաշտոնը:
Քաղաքապետարանի հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ Վիրաբյանն ընդգծել է, որ այգին այսօր ունի մի շարք առաջնային խնդիրներ, որոնք հաջորդ տարի արդեն պետք է լուծված լինեն: Մասնավորապես, խոսքը տարածքի ցանկապատման և այգու անվտանգության ապահովման մասին է: Քաղաքապետարանի օրակարգում է նաև այգու աշխատակիցների առողջապահական ապահովագրության հարցը:
«Փոփոխությունները ժամանակի հրամայականն են, սակայն դա չի նշանակում, որ կտրուկ փոփոխություններ են սպասվում աշխատակիցների շրջանում: Այստեղ չեն կարող լինել միայն մարդիկ, որոնք զբաղվում են կենդանիների առք ու վաճառքով կամ ունեն այլ հետաքրքրություններ»,- ասել է Տիգրան Վիրաբյանը:
Նշվել է նաև, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից Հայաստան է հրավիրվել կենդանաբույժ Իման Մեմարիանը, ով առաջիկայում՝ փաստաթղթային կարգավորումներից և ՀՀ քաղաքացիություն ստանալուց հետո կզբաղեցնի փոխտնօրենի պաշտոնը: Նա, մինչև այս, երկար տարիներ ղեկավարել է Թեհրանի Կենդանաբանական այգին: Համագործակցելով կենդանաբանական միջազգային մի շարք կառույցների հետ՝ Մեմարիանն ունի աշխատանքային մեծ փորձ:

Общество 16:04 22/11/2019 Армения
Заместитель мэра Еревана Тигран Вирабян представил сотрудникам Ереванского зоопарка временно исполняющего обязанности директора Владимира Симоняна.
Отметим, до этого В. Симонян занимал должность заместителя директора Ереванского зоопарка.
Как сообщает пресс-служба мэрии Еревана, Т. Вирабян подчеркнул, что перед зоопарком стоит ряд первоочередных проблем, которые должны быть решены уже в следующем году. В частности, речь идет об ограждении территории и обеспечении безопасности зоопарка. Вопрос медицинского страхования работников зоопарка также стоит на повестке дня муниципалитета.
«Изменения являются требованием времени, но это не означает, что в штате ожидаются радикальные изменения. Здесь не может быть только людей, которые занимаются куплей-продажей животных или имеют другие интересы», – отметил Т. Вирабян.
Отмечено также, что в Армению приглашен зоолог Иман Мемарян из Ирана, который после оформления документов и получения гражданства Армении займет должность заместителя директора зоопарка. Он, до этого, долгие годы руководил Тегеранским зоопарком и сотрудничал с рядом международных зоологических организаций, у него имеется огромный опыт работы.