Legatum-ի ինդեքսում Հայաստանն առաջ է անցել հետխորհրդային բոլոր պետություններից. Փաշինյան
Բրիտանական վերլուծական ինստիտուտի 2019 թվականի Legatum Prosperity Index-ի բարգավաճման ինդեքսում Հայաստանը առաջ է անցել հետխորհրդային բոլոր պետություններից, բացառությամբ բալթյան երկրների և Վրաստանի: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հայաստանը զբաղեցրել է 61-րդ տեղը՝ նախորդ տարվա համեմատ բարելավելով իր դիրքը 27 կետով:
Տարածաշրջանի երկրներից Վրաստանը 53-րդ տեղում է, Ռուսաստանը 74, Թուրքիան 91, Ադրբեջանը 92, Իրանը 119։
Վարկանիշի հեղինակները երկրները համեմատում են ինը չափանիշներով ՝ տնտեսական զարգացման մակարդակը, բիզնես միջավայրը, պետական կառավարման արդյունավետությունը, կրթության մակարդակը, առողջապահությունը, անվտանգությունը և անձնական ազատությունը, ինչպես նաև սոցիալական կապիտալի և շրջակա միջավայրի զարգացման չափանիշները»։

Экономика 13:24 27/11/2019 Армения
В Индексе процветания 2019 года Legatum Prosperity Index Британского аналитического института Армения опередила все постсоветские государства, за исключением стран Балтии и Грузии. Об этом на своей странице в соцсети Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Армения заняла 61-ое место, по сравнению с прошлым годом улучшив свои позиции на 27 пунктов.
Из стран региона Грузия оказалась на 53-ом месте, Россия – 74-ом, Турция – 91-ом, Азербайджан – 92-ом, Иран – 119-ом.
Авторы рейтинга сравнивают страны по девяти критериям: уровень развития экономики, бизнес-среда, эффективность госуправления, уровень образования, здравоохранение, безопасность и личная свобода, а также стандарты развития социального капитала и окружающей среды», – указал Пашинян.