Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին հայոց առաջին լուսավորիչներ Ս. Թադեոս և Ս. Բարդուղիմեոս առաքյալների տոնն այս տարի տոնախմբելու է նոյեմբերի 30-ին:
Մայր Աթոռից հայտնում են, որ Առաքյալների տոնը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի սրբատառ կոնդակով դեռևս 2015 թվականին հռչակվել է Աստվածամուխ Սուրբ Գեղարդի ուխտի օր:
Տոնի առիթով Մայր Աթոռի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ և Սուրբ Վարդան մատուռ-մկրտարանում կմատուցվի Ս. Պատարագ, որի ընթացքում տաճար կբերվի Սուրբ Էջմիածնում պահվող համաքրիստոնեական սրբությունը` Սուրբ Գեղարդը:

Society 11:44 28/11/2019 Armenia
This year, the Armenian Apostolic Church will celebrate the Feast of the Apostles St. Thaddeus and St. Bartholomew on Saturday, November 30.
Back in 2015, according to the Pontifical Encyclical of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, the feast was proclaimed as a Pilgrimage Day of Holy Lance (Geghard), the press service of the church reported.
On the occasion of the feast, Divine Liturgy will be celebrated in Saints Vartan and Hovhannes Baptistery of the Mother See of Holy Etchmiadzin, during which the Holy Lance will be taken to the baptistery.
At 10:30am the faithful are invited to Holy Etchmiadzin to participate in the Divine Liturgy and receive the blessings and graces of the miraculous Holy Lance.