Հասարակություն 18:02 28/11/2019 Հայաստան
Ավտոմեքենաների ներկրմամբ զբաղվող Արման Սարգսյանը համոզած է՝ առաջիկայում Գյումրի-Երևան ճանապարհին վթարների թիվը կտրուկ  ավելանալու է։ Այդ խնդրի վրա նա հրավիրում է պետական բոլոր մարմինների ուշադրությունը։
«Ներկրված մեքենաների հիմնական մասը վթարված է։ Դրանց տեղափոխումը Գյումրիից Երևան ու հանրապետության մյուս քաղաքաներ հսկայական ծախսերի հետ է կապված։ Մյուս կողմից, անկախ այդ ծախսերից մարդկային կյանքեր են վտանգի տակ դրվում։ ԱՄՆ-ից բերված մեքենաների անվադողերը կապրոնից են, երկրորդ՝ դրանք հիմնականում վթարված են, այսօր արդեն Գյումրի-Երևան ճանապարհը ձյունածածկ էր։ Մեքենաները քարշակով տեղափոխելու հնարավորություն չկա, քանի որ այդքան շատ քարշակներ չկան, այդ մեքենաները Երևան բերվելու են վարելով, ինչը վթարների պատճառ է դառնալու»,-Panorama.am-ի հետ խնդիրը մանրամասնեց Արման Սարգսյանը։
Հաջորդ խնդիրը, ըստ ներկողի այն է, որ Գյումրու մաքսատան տարածքը փոքր է, 2-3 օրվա ընացքում տեղ չի լինելու ներկրված մեքենաները բեռնաթափելու համար։ Մյուս կողմից էլ հյուսիսային քաղաքում ցուրտ եղանակի հետևանքով բեռնաթափման աշխատանքները դանդաղել են։ Նրա տվյալներով, անցած երկուշաբթի ընդամնեը երկու կոնտեյներ է բեռնաթափվել, երեքշաբթի՝ վեց կոնտեյներ։
«Սա այն դեպքում, երբ Երևանում օրական մի հարյուրից ավելի կոնտեյներ բեռնաթափվում է։ Երեկ քիչ թե շատ լավ էր բեռնաթափումը, քանի որ մեր ուժերով ենք արել։ Հենց այս պահին Գյումրիում 80 կոնտեյներ հերթի մեջ է, դրանց թիվն անընդատ ավելանում է։  Յուրաքանչյուրում 4 մեքենա է։ Ենթադրենք, մեքենա ներկրողը պատվիրել է 10 մեքենա, նա սպասելու է, որ մի քանիսը տեղ հասնեն, նոր  տեղափոխի, հակառակ դեպքում յուրաքանչյուր ավտոմեքենայի համար կատարած ծախսը կավելանա մի քանի հարյուր դոլարով»,-ասում է նա։
Նեկրմամբ զբաղվող քաղաքացին կարծում է՝  խնդիրն ունի մի քանի լուծում, դրանցից մեկն էլ այն է, որ պետք է թույլ տան մեքենաները բեռնաթափել ցանկացած վայրում,  այդ թվում Երևանում գտնվող տերմինալներում, իսկ մաքասազերծումն իրականացնեն Գյումրիում։
Արման Սարգսյանը նշեց, որ ավտոներկրմամբ զբաղվող մոտ 20 կազմակերպություններ բաց նամակ են հղել կառավարության ղեկավարին, իշխանությունները տեղյակ են խնդրին։
«Իրենք Գյումրին զարգացնելու խնդիր են դրել, մենք դեմ չենք դրան, բայց պետք է հաշվարկել, թե ինչ ենք վճարելու դրա դիմաց։ Վթարներն ավելանալու են, շատ լուրջ խնդիրներ են առաջանալու, էլ չեմ խոսում, որ հարավի բնակիչներն էլ են մեքենա ներկրում»,-նշում է նա։
Ի դեպ,  մեքենաները Գյումրիից Երևան հասցնելու  համար կատարված ծախսերի հետևանքով, ըստ գործարարի, թանկանալու են դրան, ինչի հետևանքով շուկան կորցնելու է մրցունակությունը։
«Հիմա դրսից գալիս են, մեքենաները գնում են ու տանում այն բանի շնորհիվ, որ մրցունակ է եղել։ Բայց այդ ծախսերի հետևանքով գինը բարձրանալու է ու լճացում տեղի ունենա շուկայում։ Պռավալ է լինելու»,-նշեց նա։

Общество 19:03 28/11/2019 Армения
Импортер автомобилей Арман Саркисян убежден, что в ближайшее время на автодороге Гюмри-Ереван резко увеличится число аварий. Он обращает внимание всех государственных органов на данную проблему.
«Основная часть импортированных автомобилей – повреждены. Их перевозка из Гюмри в Ереван и другие города РА связана с крупными расходами. С другой стороны, независимо от этих расходов, под угрозой жизни людей. Импортированные из США в Армению шины автомобилей сделаны из капрона, во-вторых, они в основном повреждены, а сегодня на автодороге Гюмри-Ереван уже выпал снег. Нет возможности по перевозке автомобилей с помощью тягача, поскольку нет такого количества тягачей, и придется пригнать автомобиль из Гюмри в Ереван самостоятельно, что станет причиной аварий», – отметил А. Саркисян в беседе с корреспондентом Panorama.am.
Следующая проблема, по словам импортера, что территория таможни Гюмри небольшая, спустя 2-3 дня не останется места для разгрузки импортированных автомобилей. С другой стороны, вследствие холодной погоды в северном армянском городе работы по разгрузке осуществляются довольно медленно. По его данным, в прошлый понедельник было разгружено всего два контейнера, во вторник – 6.
«Это в том случае, когда в Ереване ежедневно разгружали свыше сотни контейнеров. Вчера разгрузка была более-менее нормальной, поскольку мы осуществили это нашими усилиями. В данный момент в очереди на разгрузку в Гюмри стоят около 80 контейнеров, их число постоянно увеличивается. В каждом из них – по 4 автомобиля. Предположим, импортер автомобиля заказал 10 машин, он подождет, пока несколько будут доставлены, только затем их перевезет, в противном случае затраты на каждый автомобиль увеличатся на несколько сотен долларов», – отметил он.
Импортер автомобилей полагает, у проблемы есть несколько решений, одно из них в том, что необходимо позволить разгружать автомобили в любом месте, в том числе в находящихся в Ереване терминалах, а таможенное оформление (“растаможку”) осуществлять в Гюмри.
А. Саркисян отметил, что около 20 занимающихся импортом автомобилей организаций направили открытое письмо главе правительства, власти осведомлены о сложившейся проблеме.
«Перед ними стоит задача по развитию Гюмри, мы не против этого, но необходимо просчитать, что мы заплатили в обмен на это. Число аварий увеличится, возникнут серьезные проблемы, уже не говорю о том, что проживающие на юге жители также импортируют автомобили», – подчеркнул импортер автомобилей.
Между тем, вследствие совершенных затрат по доставке автомобилей из Гюмри в Ереван, по словам бизнесмена, они подорожают, что, в свою очередь, приведет к утрате конкурентоспособности на рынке.
«Сейчас автомобили покупают также иностранцы, за счет конкурентности рынка. Но вследствие этих затрат цена на автомобили возрастет, а на рынке произойдет застой. Это приведет к провалу», – отметил он.