ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:33 29/11/2019 Հայաստան
«Ժողովուրդ». Մտնել բանակի հարցերի մեջ, առանց բանակից դույզն-ինչ գլուխ հանելու, նշանակում է կոնկրետ նժարին դնել երկրի անվտանգությունը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «ԱԺ իշխանական խմբակցությունը ներկայացնող Հայկ Սարգսյանը որոշել է մի օրենք գրել, որով զինվորական ծառայություն է առաջարկում՝ արագացված ընթացակարգով: Ամենևին հասկանալի չէ, թե ինչու է նա այս սիմվոլիկ ծառայությունն առաջարկում, ըստ որի՝ եթե չես ուզում ծառայել, ապա կարող ես պետական բյուջե վճարել 10 մլն դրամ, մեկ ամիս ծառայել ու … հետո թերևս գնալ, տանը բազմոցին պառկել: Ո՞ւմ նախաձեռնությունն է իրականում այս խիստ խտրական նախագիծը, որն, ըստ էության, դասալքության ուղիղ քարոզ է պատերազմող մեր երկրում:
Առնվազն ծառայած, զինվորական գործի մասին նվազագույն պատկերացումներ ունեցող մարդը կհասկանա, որ այդ սիմվոլիկ մեկ ամսում անհնար է սովորել զինատեսակից օգտվելու կարգը, անհնար է 1 ամսում զինվորական գործին տիրապետել այնպես, ինչպես դա անում են ժամկետային ծառայության 24 ամիսների ընթացքում: Ծառայությունն, ի վերջո, ոչ թե զորամասում քնել-արթնանալն է, այլ, ըստ էության, ռազմական գործի ուսումնառություն:
Մտնել բանակի հարցերի մեջ, առանց բանակից դույզն-ինչ գլուխ հանելու, նշանակում է կոնկրետ նժարին դնել երկրի անվտանգությունը: Ինչո՞ւ է լռում Պաշտպանության նախարարությունը: Զինծառայություն, հայրենիքի ու սահմանների անառիկություն քարոզելու փոխարեն հարուստների զինծառայության էլիտար միամսյակի՞ն է ծափահարում պաշտպանական գերատեսչությունը: Զորքից ու զինվորի կյանքից փախչող ո՞ր «փափկասուն» դասալիքն է պատվիրել այս զորամասային էլիտար մեղրամիսը»:

Пресса дня 12:13 29/11/2019 Армения
«Жоховурд»: Влезать в вопросы армии, не имея никакого представления об армии, значит, ставить под угрозу безопасность страны
Газета «Жоховурд» пишет, что депутат от правящего блока «Мой шаг» Айк Саркисян решил написать закон, согласно которому предлагает военную службу по ускоренной процедуре. Непонятно почему он предлагает символическую службу, которая предлагает: если не хочешь служить, то можешь заплатить в государственный бюджет 10 млн. драмов, отслужить месяц и… потом, пожалуй, пойти и лежать дома на диване. Кому в действительности принадлежит инициатива этого крайне дискриминационного проекта, который, по сути, является прямой пропагандой дезертирства в находящейся в состоянии войны стране.
«Прослуживший, имеющий минимальное представление о военном деле человек поймет, что за этот символический 1 месяц невозможно овладеть военным делом так, как это делается в течение 24 месяцев срочной службы. Служба, в конце концов, не значит, спать и просыпаться в воинской части, это, по сути, изучение военного дела.
Влезать в вопросы армии, не имея никакого представления об армии, значит, ставить безопасность страны под угрозу. Почему молчит министерство обороны? Вместо того, чтоб пропагандировать военную службу, защиту родины и границ, оборонное ведомство аплодирует элитному месячнику военной службы богатых? Какой "изнеженный" дезертир заказал этот элитный медовый месяц в воинской части?» - пишет газета.