Էդուարդ Մարտիրոսյանը մասնակցել է Գոհար Վարդանյանի վերջին հրաժեշտի արարողությանը
Այսօր Մոսկվայում վերջին հրաժեշտն են տվել լեգենդար հայ հետախույզ Գոհար Վարդանյանին: Հայ հետախույզին հուղարկավորել են Տրոեկուրովյան գերեզմանատանը:
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից հայտնում են, որ Գոհար Վարդանյանի վերջին հրաժեշտի արարողությանը մասնակցելու համար Մոսկվա է մեկնել նաև ԱԱԾ տնօրենի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, գնդապետ Էդուարդ Մարտիրոսյանը:
Գոհար Վարդանյանը կյանքից հեռացել է նոյեմբերի 25-ին՝ 93 տարեկանում:
Գոհար Լևոնի Վարդանյանը ծնվել է 1926թ, հունվարի 25-ին Լենինականում: 1930 թվականին նրա ընտանիքը տեղափոխվել է Իրան:
16 տարեկան հասակում անդամագրվել է իր ապագա ամուսին և զինակից Գևորգ Վարդանյանի լրտեսական խմբին, որի հետ միասին կատարել է բազմաթիվ հետախուզական աշխատանքներ:
1946 թվականին Գոհարն ամուսնացել է Գևորգ Վարդանյանի հետ։ Հարսանիքի արարողությունը տեղի է ունեցել Թեհրանի հայկական եկեղեցում:
1951 թվականին Վարդանյանների խնդրանքով գաղտնի խմբակցության կենտրոնը նրանց հնարավորություն է տվել բարձրագույն կրթություն ստանալ և նույն թվականին նրանք վերադարձել են ԽՍՀՄ։ 1956 թվականին Վարդանյաններն ավարտել են Երևանի օտար լեզուների ինստիտուտը, որից հետո «Անիտա» և «Անրի» օպերատիվ կեղծանուններով աշխատել են տարբեր երկրներում:

Society 19:20 29/11/2019 Armenia
Acting National Security Service Head Colonel Eduard Martirosyan attended the funeral ceremony of legendary intelligence officer Gohar Vardanyan in Moscow, the press service at NSS reported,
As reported earlier, Gohar Vardanyan was laid today to eternal rest next to his husband, renowned spy Gevork Vardanyan at the Troyekurovskoye Cemetery.
Gohar Vardanyan was companion in arms with her prominent husband for 45 years of service.
She was born in 1926 in Gyumri. In the early 1930s, her family moved to Iran. At age 16, she entered her future husband Gevork Vardanyan’s anti-fascist group leading an active intelligence work. She participated in thwarting Operation Long Jump, concocted by Adolf Hitler, headed by Ernst Kaltenbrunner, and led by Otto Skorzeny, which was an attempt to assassinate Stalin, Churchill, and Roosevelt at the Tehran conference in 1943.