Քաղաքական 13:48 30/11/2019 Հայաստան
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը տարածել է հայտարարություն՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից զինադադարի խախտումը, որի հետևանքով հայ զինծառայող է վիրավորվել։
«Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից զինադադարի խախտումը, որի հետևանքով ծանր վիրավորում է ստացել Արցախի ՊԲ զինծառայող, 1997թ. ծնված Ռաֆայել Վաղարշակի Ազիզյանը: Դիպուկահարի կրակի հետևանքով տեղի ունեցած այս միջադեպին չի նախորդել իրավիճակի որևէ լարում, ինչը ի ցույց է դնում, որ ադրբեջանական կողմից առկա է հրադադարը խախտելու միտումնավոր փորձ:
Նման միջադեպերը լրջորեն վնասում են խաղաղ գործընթացին և հակասում խաղաղության համար նպաստավոր միջավայր ձևավորելու շուրջ պայմանավորվածություններին, որոնք ձեռք են բերվել Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ: Անգամ ներքաղաքական նոր զարգացումների պայմաններում Ադրբեջանը պետք է հավատարիմ մնա իր հանձնառություններին:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո անցկացվելիք հերթական նախարարական հանդիպմանն ընդառաջ տեղի ունեցած այս միջադեպն ավելի է ընդգծում հրադադարի ամրապնդման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման առաջնահերթությունը, այդ թվում՝ համապատասխան մեխանիզմների ներդրման միջոցով:
Արագ ապաքինում ենք ցանկանում վիրավորում ստացած զինծառայողին»,-ասված է արտաքին քաղաքական գերատեսչության տարածած հայտարարության մեջ։

Politics 14:33 30/11/2019 Armenia
We strongly condemn the ceasefire violation by Azerbaijan which caused a severe injury to Rafael Azizyan, (born in 1997) a serviceman of the Artsakh Defense Army ,Armenian foreign minister said in  released statement on Saturday.
“This unprovoked incident caused by a sniper shot indicates that the Azerbaijani side makes a deliberate attempt to violate the ceasefire. Such incidents gravely hinder the peace process and contradict the agreements reached with the mediation of the Minsk Group Co Chairs, aimed at creating an environment conducive to peace. Even amidst the new domestic developments, Azerbaijan should uphold its commitments,” the statement read.
The ministry reminded that the incident occurred ahead of the next ministerial meeting to be held under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and even more underlines  the priority of the implementation of the agreements aimed at strengthening of the ceasefire, including through the introduction of relevant mechanisms.
As reported earlier, Artsakh Defense Army soldier identified as Rafayel V. Azizyan, 22, was wounded on Friday, November 29, at around 15:15pm local time as a result of Azerbaijani fire at the protection area of a military unit in the north-eastern direction of the Line of Contact.