Իրավունք 17:43 02/12/2019 Հայաստան
«Փաստինֆո». Գագիկ Ջհանգիրյանը պահանջում է առոչինչ ճանաչել իրեն պաշտոնից ազատելու մասին նախագահի հրամանագիրը
ՀՀ գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալ Գագիկ Ջհանգիրյանը դիմել է վարչական դատարան՝ պահանջելով առոչինչ ճանաչել իրեն կոչումներից զրկելու և զբաղեցրած պաշտոնից ազատելու ՀՀ նախագահի 2008 թվականի փետրվարի 23-ի թիվ ՆՀ-28-Ա և ՆՀ-29-Ա հրամանագրերը։ Այս մասին հայտնում է  «Փաստինֆո»-ն։ Դիմումը մակագրվել է դատավոր Ալեքսանդրա Հարությունյանին։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ Գ.Ջհանգիրյանը, լինելով գլխավոր դատախազի տեղակալ, 2008 թվականի փետրվարի 22-ին ելույթ է ունեցել ՀՀ նախագահի թեկնածու Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ Ազատության հրապարակում տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ, մինչդեռ օրենքն արգելում էր դատախազներին զբաղվել քաղաքականությամբ։
Նրա գործողությանն անմիջապես արձագանքել էր դատախազությունը և նույն օրը միջնորդություն ներկայացրել ՀՀ նախագահին՝ Ջհանգիրյանին զբաղեցրած պաշտոնից ազատելու և դատախազության համակարգից հեռացնելու համար՝ նկատի ունենալով, որ նա «կոպտորեն խախտել է» «Դատախազության մասին» օրենքի պահանջը։
Դատախազության մասին ՀՀ օրենքը 2008 թվականին նաև  սահմանում էր, որ «Դատախազը չի կարող լինել որևէ կուսակցության անդամ կամ այլ կերպ զբաղվել քաղաքական գործունեությամբ: Դատախազը ցանկացած հանգամանքներում պարտավոր է դրuևորել քաղաքական զսպվածություն և չեզոքություն»:

Право 17:55 02/12/2019 Армения
ФактИнфо: Экс-замгенпрокурора Гагик Джангирян требует аннулировать указ президента о своем увольнении
Бывший заместитель генерального прокурора Армении Гагик Джангирян обратился в Административный суд с требованием признать недействительными указы президента РА от 23-го февраля 2008 года о лишении его званий и занимаемой должности. Как стало известно “ФактИнфо” из сообщения на портале судебной информационной системы “Даталекс”, иск поступил на рассмотрение к судье Александре Арутюнян.
Напоминается, что Г. Джангирян, будучи заместителем генпрокурора Армении, 22-го февраля 2008 года выступил во время митинга кандидата в президенты РА Левона Тер-Петросяна на Площади Свободы в Ереване. Между тем, закон запрещает прокурорам заниматься политикой. На его действия немедленно отреагировала Прокуратура, и в тот же день представила президенту Армении  ходатайство об освобождении Джангиряна от занимаемой должности и отстранении его из системы Прокуратуры с учетом того, что он “грубо нарушил” требование закона “О Прокуратуре”.
Закон РА о “Прокуратуре”  и в 2008 году гласил о том, что “прокурор не может являться членом какой-либо партии или заниматься политической деятельностью иным образом. Прокурор в любых обстоятельствах обязан проявлять политическую сдержанность и нейтралитет”.