Յունիսեֆ. Ավելի քան 140 000 մահ է գրանցվել կարմրուկի բռնկումների պատճառով
Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության և Միացյալ Նահանգների հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնի (ՀՎԿԿ) նոր տվյալների՝ 2018-ին աշխարհում կարմրուկի պատճառով ավելի քան 140. 000 մահ է գրանցվել։ Աշխարհում կարմրուկի վարակման դեպքերն ավելացել են՝ բռնկումներ առաջացնելով բոլոր տարածաշրջաներում։
ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի փոխանցմամբ, զոհերի մեծամասնությունը մինչև հինգ տարեկան երեխաներ են։ Ավելի հավանական է, որ նորածիններն ու փոքրիկ երեխաները կարմրուկի վարակի ու դրանից բխող բարդությունների, օրինակ՝ թոքաբորբի և էնցեֆալիտի զոհ դառնան։ Ավելին, կարմրուկի վարակը կարող է նաև հաշմանդամություն առաջացնել՝ ուղեղի վնասվածք, տեսողության կամ լսողության կորուստ։
Վերջին տվյալները փաստում են, որ կարմրուկը առողջության վրա կարող է ավելի երկաժամկետ հետք թողնել՝ ամիսներ ու տարիներ շարունակ վնաս հասցնելով իմունային համակարգին։ Իմունային համակարգի «հիշողության կորուստը», իր հերթին, կարմրուկը հաղթահարած անձին խոցելի է դարձնում այնպիսի մահացու հիվանդությունների նկատմամբ, ինչպիսիք են գրիպը և փորլուծությունը՝ ոչնչացնելով մարմնի իմունային համակարգի պաշտպանության մեխանիզմը։
«Անընդունելի է, որ նախորդ տարի այդքան երեխա է մահացել ամբողջովին կանխարգելելի հիվանդությունից, ինչը փաստում է, որ որևէ տեղ հայտնված կարմրուկի վարակը վտանգավոր է ամենուր ապրող երեխաների համար»,- նշել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գործադիր տնօրեն Հենրիետա Ֆորը (Henrietta Fore)։ «Երբ նշանակալի թվով երեխաներ պատվաստումներ չեն ստանում, ամբողջ համայնքին են վտանգի առջև դնում։ Մենք այս օրինաչափությունը նկատում ենք, օրինակ, Կոնգոյի ժողովրդավարական հանրապետությունում, որտեղ այս տարի կարմրուկը ավելի քան 4500 երեխայի կյանք է խլել»։
Կարմրուկին կարելի է հաղթել պատվաստումների միջոցով։ Միայն նախորդ 18 տարիների ընթացքում կարմրուկի դեմ պատվաստանյութը աշխարհում 23 միլիոն մարդու կյանք է փրկել։ Այնուամենայնիվ, վերջին տասնամյակում պատվաստման ծածկույթը հետզհետե նվազել է։ Ըստ ԱՀԿ-ի ու ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գնահատականների՝ աշխարհում 2018-ին երեխաների 86%-ը ստացել է կարմրուկի դեմ պատվաստանյութի մեկ չափաբաժին, իսկ անհրաժեշտ երկրորդ չափաբաժինը ստացել են երեխաների միայն 70%-ը։ Յուրաքանչյուր երկրի ու համայնքի բնակչությանը վարակից պաշտպանելու համար ԱՀԿ-ն խորհուրդ է տալիս, որ բնակչության 95%-ը պատվաստված լինի կարմրուկի դեմ երկու դեղաչափով։
2018-ին կարմրուկով վարակման ամենաբարձր ցուցանիշները գրանցվել են Ուկրաինայում, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում, Լիբերիայում, Սոմալիայում։ Այս 5 երկրներում է գրանցվել աշխարհի կարմրուկով վարակվելու դեպքերի կեսը։ Այս տարի նույնիսկ Միացյալ Նահանգներում գրանցվել է վերջին 25 տարվա ամենաբարձր ցուցանիշը, իսկ Եվրոպայի 4 երկրներ՝ Ալբանիան, Հունաստանը, Չեխիան և Միացյալ Թագավորությունը կորցրել են «կարմրուկից ազատ գոտի» լինելու կարգավիճակը։
Տարածաշրջանը հայտարարվում է կարմրուկից ազատ գոտի, եթե այնտեղ ավելի քան 12 ամսվա ընթացքում վարակման դեպք չի գրանցվել։ Հետևաբար, երկիրն այլևս «կարմրուկից ազատ գոտի» չէ, եթե վարակը վերադառնում է և մեկ տարվա ընթացքում վարակման մի քանի կամ բազմաթիվ դեպքեր են գրանցվում։
Կարմրուկի և դեղնախտի նախաձեռնությունը, որի կազմում են Ամերիկայի կարմիր խաչը, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը, ՄԱԿ-ի հիմնադրամը, ՀՎԿԿ-ն, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը և ԳԱՎԻ՝ Պատվաստումների և պատվաստանյութերի գլոբալ դաշինքը, աջակցում են երկրներին ճիշտ արձագանքել կամրուկի բռնկումներին՝ պատվաստումների վերաբերյալ ճգնաժամային արշավների միջոցով։
Իրավիճակը Հայաստանում՝
Ըստ ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի՝ Հայաստանում կարմրուկի առումով իրավիճակը կայուն է, սակայն տարվա սկզբից գրանցվել է լաբորատոր հաստատված 7 դեպք, որոնք համաճարակաբանորեն կապվում են Ուկրաինայի, Վրաստանի և Ռուսաստանի հետ։

Health 12:58 06/12/2019 World
Worldwide more than 140,000 people died from measles in 2018, according to new estimates from the World Health Organization (WHO) and the United States Centers for Diseases Control and Prevention (CDC). These deaths occurred as measles cases surged globally, amidst devastating outbreaks in all regions.
Most deaths were among children under 5 years of age. Babies and very young children are at greatest risk from measles infections, with potential complications including pneumonia and encephalitis (a swelling of the brain), as well as lifelong disability – permanent brain damage, blindness or hearing loss, UNICEF said in a press release.
Recently published evidence shows that contracting the measles virus can have further long-term health impacts, with the virus damaging the immune system’s memory for months or even years following infection. This ‘immune amnesia’ leaves survivors vulnerable to other potentially deadly diseases, like influenza or severe diarrhoea, by harming the body’s immune defenses.
“The unacceptable number of children killed last year by a wholly preventable disease is proof that measles anywhere is a threat to children everywhere,” said Henrietta Fore, UNICEF’s Executive Director. “When children go unvaccinated in significant numbers, entire communities are at risk. We see that even today in remote places like in the Democratic Republic of the Congo, where measles has killed more than 4,500 children under the age of five so far this year; or in Samoa, where a rapidly spreading measles outbreak has left many children ill and unable to go to school.”
Measles is preventable through vaccination. However, vaccination rates globally have stagnated for almost a decade. WHO and UNICEF estimate that 86 per cent of children globally received the first dose of measles vaccine through their country’s routine vaccination services in 2018, and fewer than 70 per cent received the second recommended dose.
Worldwide, coverage with measles vaccine is not adequate to prevent outbreaks. WHO recommends that 95 per cent vaccination coverage with two doses of measles vaccine is needed in each country and all communities to protect populations from the disease.
Estimating the total number of cases and deaths globally and by region, the report finds that the worst impacts of measles were in sub-Saharan Africa, where many children have persistently missed out on vaccination. In 2018, the most affected countries – the countries with the highest incidence rate of the disease – were Democratic Republic of the Congo (DRC), Liberia, Madagascar, Somalia and Ukraine. These five countries accounted for almost half of all measles cases worldwide.
This year, the United States reported its highest number of cases in 25 years, while four countries in Europe – Albania, Czechia, Greece and the United Kingdom – lost their measles elimination status in 2018 following protracted outbreaks of the disease. This happens if measles re-enters a country after it has been declared eliminated, and if transmission is sustained continuously in the country for more than a year.
‘Progress Toward Regional Measles Elimination — Worldwide, 2000-2017’ is a joint publication of WHO and CDC. It is published within the WHO Weekly Epidemiological Record and in CDC’s Morbidity and Mortality Weekly Report. Measles elimination is defined as the absence of endemic measles virus transmission in a region or other defined geographical area for more than 12 months. Conversely, a country is no longer considered to be measles free if the virus returns and transmission is sustained continuously for more than a year.
Situation in Armenia
According to the National Center for Disease Control and Prevention of Armenia's Ministry of Health, the situation is stable in Armenia, but since the beginning of the year there have been 7 confirmed cases of measles, which are epidemiologically linked to Ukraine, Georgia and Russia.