Հասարակություն 10:20 09/12/2019 Հայաստան
Դեկտեմբերի 9-ին նշվում է Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրը։
Օրվա կապակցությամբ այսօր Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելեցին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱԺ նախագահը, ԱԳ նախարարն ու ծաղիկներ խոնարհեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Նշենք, որ 2015թ. սեպտեմբերի 11-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանի ընթացքում միաձայն ընդունվել է Հայաստանի կողմից ներկայացված 69/323 բանաձևը, որով հռչակվել է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր:
Նախաձեռնությունը բխում էր Ժնևում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 28-րդ նստաշրջանում ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ Հայաստանի կողմից ներկայացված և միաձայն ընդունված բանաձևի դրույթներից: Սույն բանաձևերն ընդգծում են ցեղասպանության զոհերի հիշատակման անհրաժեշտությունը, ինչը կարևոր դերակատարություն ունի կանխարգելման գործում։
Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիան ընդունվել է 1948թ. դեկտեմբերի 9-ին։ Հիշյալ բանաձևերը և միջազգային օրվա բարձրաստիճան միջոցառումները գալիս են լրացնելու Հայաստանի շարունակական ջանքերը` խթանելու ու համախմբելու ցեղասպանության ոճրի դեմ ուղղված միջազգային գործողությունները:

Society 11:25 09/12/2019 Armenia
On the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime marked on December 9, Armenian President Armen Sarkissian, Prime Minister Nikol Pashinyan, National Assembly Speaker Ararat Mirzoyan and Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan visited today the Tsitsernakaberd Memorial Complex in Yerevan.
Accompanied by a group of other officials, they laid flowers at the memorial to pay tribute to the innocent victims of the Armenian Genocide.
Upon the initiative of Armenia, in September 2015, the UN General Assembly unanimously adopted resolution 69/323 proclaiming 9 December as an International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime. This landmark resolution followed up on resolution 28/34 of the UN Human Rights Council initiated by Armenia.
The resolutions, which have led to the establishment of the day, as well as the events held in its observance add to the continued efforts of Armenia to promote consolidated international action against the crime of genocide.