Իրավունք 12:50 09/12/2019 Հայաստան
Քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչության Դիլիջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ կենդանու նկատմամբ դաժան վերաբերմունք դրսևորելու դեպքի առթիվ: Մեղադրանք է առաջադրվել «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենին:  Այս մասին հայտնում են քննչական կոմիտեից։
2019թ. դեկտեմբերի 1-ին՝ ժամը 14:50-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի բնակչուհուց ահազանգ է ստացվել՝ «Գետափ» ռեստորանային համալիրի բակում գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով շուն հայտնաբերելու վերաբերյալ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչության Դիլիջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ըստ աղբյուրի, իրականացված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով հանդիսանում է «Դիլիջան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը, առգրավվել է հանցագործության գործիք հանդիսացող որսորդական հրացանը:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ՊՈԱԿ-ի տնօրենը 2019 թվականի դեկտեմբերի 01-ին` ժամը 13:15-ի սահմաններում, «Գետափ» ռեստորանային համալիրի բակում, կենդանու նկատմամբ դաժան վերաբերմունք դրսևորելու դիտավորությամբ, իրեն ամրակցված «ՏՕԶ»-16 մոդելի որսորդական ակոսափող հրազենով կրակել է շան գլխի հատվածին, որը հանգեցրել է կենդանու մահվան:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ ՊՈԱԿ-ի տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258.2-րդ հոդվածի 1-ին մասը սահմանում է.
«Կենդանու նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը, այն է` կենդանու կյանքի ընդհատումը խեղդելու, կախելու, մասնատելու, ուժեղ հարվածելու, մտրակելու, հրազենով կրակելու, թունավորելու կամ այնպիսի նյութ ներարկելու միջոցով, որ հանգեցնում է դաժան կամ ցավոտ մահվան, ողջ վիճակում կենդանուն մաշկահատելը, անդամահատելը, կրակը նետելը, բարձրությունից կամ փոխադրամիջոցներից նետելը, կենդանիների մարտեր կազմակերպելը և իրականացնելը, ինչպես նաև կենդանիների նկատմամբ սահմանված կարգի խախտմամբ գիտաուսումնական փորձարկումներ կատարելը և այլ դաժան վերաբերմունքը  պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով` մեկից երեք ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով»։

Право 14:02 09/12/2019 Армения
Директору ГНКО «Дилижанский национальный парк» предъявлено обвинение в жестоком обращении с животными
Дилижанским следственным отделом Следственного управления Следственного комитета Армении по Тавушской области возбуждено уголовное дело по факту жестокого обращения с животными. Выдвинуто обвинение директору ГНКО «Дилижанский национальный парк». Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Согласно информации, 1 декабря около 14:50 от жительницы Еревана поступило сообщение о том, что во дворе ресторанного комплекса «Гетап» обнаружена собака с огнестрельным ранением в области головы.
По факту в следственном отделе Дилижана Тавушского областного следственного управления Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 258.2 Уголовного кодекса РА.
Согласно информации, в результате проведенных следственных действий установлен ряд обстоятельств, в том числе личность предполагаемого преступника, им оказался директор ГНКО «Дилижанский национальный парк». Изъято орудие преступления –  охотничье ружье.
В ходе предварительного следствия выяснилось, директор ГНКО 1 декабря 2019 года около 13:15 по местному времени во дворе ресторанного комплекса «Гетап», с умыслом жестокого обращения с животным, выстрелил из закрепленного за ним акустического охотничьего ружья «ТОЗ»-16 в голову собаке, что привело к смерти животного.
На основании полученных достаточных доказательств директору ГНКО предъявлено обвинение по ч. 1 ст. 258.2 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.